Domů / Poradna lékaře / Dotaz 806

Dotaz 806

Dotaz 806

Dotaz 806

Dobrý den, poslední dobou (asi 3 týdny) mě brní levá strana obličeje, také někdy levá ruka a levá noha. Zvláště u levé nohy se jako by trochu změnila citlivost v chodidle a to mi dělá problémy při chůzi - někdy na ni dostoupnu příliš tvrdě, někdy je zas došlap takový roztřesený a nejistý.
Včera v noci se všechny tyto příznaky najednou dost zhoršily - ležel jsem v posteli a měl jsem silný pocit brnění a necitlivosti nohy, také pocit tepla v noze, i když na dotek teplá nebyla. Brnění v ruce také - jako by mě někdo píchal studenými špendlíky. Navíc jsem byl celý stažený a nemohl jsem se správně zhluboka nadechnout - ne že bych se dusil, spíš takový ten pocit, že se člověk potřebuje zhluboka nadechnout a hrudník mu to nechce dovolit.
Vím, že to mohla být panická ataka, ale kvůli těm stále trvajícím příznakům brnění mám velký strach z roztroušené sklerózy - mohou tyto příznaky na RS ukazovat?

Odpověď lékaře

Dobrý den, pane Jane, děkujeme Vám za dotaz. Potíže, které jste popsal, nejsou typickými prvními projevy roztroušené sklerosy. Skutečně bych se spíše obávala toho, že se může jednat o projev úzkosti a obav o zdraví. Nicméně, pokud byste pozoroval, že se příznaky horší, máte poruchu hybnosti, řeči, citu, nebo jste nemohl dýchat, pak nezbyde, než se obrátit na lékařskou pohotovost a nechat se alespoň základně neurologicky vyšetřit. Zatím bych doporučila hořčík a vitaminy skupiny B, něco na zklidnění nervů jako Guajacuran nebo bylinné sirupy jako je NovoPassit.. Přeji Vám klidné spaní a aby to bylo brzy zas v pořádku. S pozdravem. MUDr. Soňa Boušková

Zobrazit všechny dotazy