Domů / Poradna lékaře / Dotaz 825

Dotaz 825

Dotaz 825

Dotaz 825

1) před 3 lety první blokace bederní páteře...
následně opakující se problemy s bederní částí.
Před 2 lety začalo chvění a brnění pravé ruky včetně silných bolavých tlaků a spasma. Po půl roce začalo občasné chvění, brnění a elektrické výboje i v nohách a zádech. No teď už cca 5 měsíců jsou v nohách toky elektriky a brnění trvalé včetně trvalého spasma.
Už je to těžko zvládnutelné, neboť jediné kdy to je možné nevnímat, je při chůzi. Určitá místa na nohách bolestivé i na stlačení, bolí jako modřiny přestože není nic vidět. Na určitých místech i změny citlivosti.

2) na hlavě změny struktury a v těch místech tlak a zase ty bodavé bolesti - když jedno místo jen lehce stlačím, vznikne okamžitě tlak v obličeji zejména u kořene nosu a zamotá se mi hlava. Občasná
velmi intenzivní bolest hlavy, jakou jsem nikdy nepoznala, trvající jen pár vteřin opakující se.

3) změny vidění...často vlnité a neostré. Při zavřených očích pocit třepání očí.

4) noční spánkový záškub velmi silný aniž bych pohnula hlavou v zadu na krku.

5) celkové spasma a silná náhlá bolest

6) bolesti prstů, nártů, zápěstí apod. všech končetin, že pak neudržím ani telefon, musím přestat s prací pokud zrovna něco dělám, i jen držet naběračku nelze apod.... někdy dlaní, až křeče chodidel apod. ...bolesti jsou stěhovavé...v tom ataku ta určitá část nejde používat. Ataky i někdy jako velmi silná bolest v určitém bodě, trvá pár minut a pak přejde. Tlak, spasma, brnění vnitřní, probíjení, bolest v noze už je ovšem nesnesitelně trvalé cca půl roku. Takže usnout či si odpočinout nemožné.

7) při chůzi a zadýchání rozproudění začnou bolet dlaně, předloktí, krk i uši. Ruce si musím opřít do kapes či držet. Musím jít velmi pomalou chůzí aby jsem eliminovala bolest.

8) omdlévání ve spánku či při usínání cca pár měsíců ( pocit zastavení srdce - taková vlna) že mě ta nedostatečnost probudí .... nárazové...trvalo pár měsíců, nyní zlepšení

9) časté ale nedostatečné vyprazdňování při močení cca 2 roky ( nevymočím celý obsah ale jen část, proto sedím dál a čekám většinou ještě na další 1-2 fáze po troskách).. občasný únik moči

10) zadýchávání, pocity neúplného nadechnutí - málo kyslíku

11) v krku a trubici cítím syčení samovolné - jako bublinky ( opakuje se cca 2-4 denně už asi 1 rok)

12) byli bolesti a trombozovane hemeroidy opakovaně a cca 3 roky krev při stolici intenzivní,nyní i krevní sraženiny ve stolici a bolest výdutí vedle konečníku

13) problém při vyprazdňování, občas si při stolici musím pomoci manuálně zatlačením na část mezi vagínou a řitním otvorem, aby stolice prošla... samovolný únik i stolice aniž bych to cítila.

14) častá či někdy i každodenní nevolnost a bolest břicha cca půl roku, hlavně v pravém nadbřišku... zhoršeny jaterní testy a jizvy na játrech

15) uzliny bolestivé na břiše a jakoby u klíčích kosti a nohách

16) bolest horního patra intenzivní, že musím přerušit jídlo a bolí i pití vody, prostě polknout kvůli hornímu patru - několik let,párkrát i křeč v ústech a levé půlce hlavy včetně jazyka.
Přidaly se bolesti tváří, celé dutiny ústní a tlak zubů.
...nyní u zubaře zjištěn problém s čelistmi, dostala jsem dlahu na zuby

17) silné krvácení při menzesu, bolesti silné a nadměrné odlučování sliznice se sraženinami až ve velikosti 20kc, denně.... Problémy s vynecháváním menzesu či naopak neustávajícím příliš silným krvácením.

18) byli velmi prudké intenzivní bolesti podbřišku a v oblasti stydké kosti a mezi nohama svalů a žláz ( mimo menzes) trvající několik hodin a dnů či měsíc...ve vlnách, jen s malými přestávkami. Při zvedání mi vždy silně křuplo v podbřišku. Trvalý tlak i třísel, a bolest a krupnuti při zvednutí skrčené nohy, např. při oblékání.

19) bolest hrudníku, žeber a celého koše - tlak, bolest tupá i ostrá v určitých místech. Bolest i na stlačení některých míst a při pohybu či nádechu cítím přeskočení. Bolest klíčních kostí, ramen, kyčlí apod. na stlačení bolí vše jako naražené.

20) byl zvýšený prolaktin na 2780 ...nyní v normě. Zjištěna minimálně zvětšená hypofýza

21) problémy s bederní, hrudní i krční páteří ( několikaletá nadměrná zátěž a několik pádu s následkem chvilkového bezvědomí a motání hlavy s nevolností ... dlouhodobé bolesti. ...Nyní lepší, jak kdy.

22) v leže se mi hůř dýchá,cítím bolavé bušení srdce a to omdlévání...musím být vždy výše

23) seborela

24) praskání a drolení zubů

25) změna citlivosti a problémy pokožky

26) svědění v uších, tyčinkami se drbu kolikrát až do krve....nyní cca 3 měsíce hučení v uších a v levém časté bouchání, tepání a tlak
Momentálně už pár měsíců je to trvalé.

27) úzkostné ataky....

28) nadměrná únava, že vyčerpáním kolabuji s pláčem z naprosté vyčerpanosti, přesto že nelracuji... 3 roky jsem na neschopence právě z důvodu těchto zdravotních problémů ....a občasné slabosti končetin. Nejde již ohnout zápěstí, tak se zvedám o pěsti ( tudíž ohledně zápěstí nepropnu ani ruce v lokti ) ani sed v klečmo nelze. Někdy nezvládnu dát ani ruce k uším a ani pohybovat prsty pro slabost.

29) ranní ztuhlost trupu či po delším sezení, nemožnost pohybu či otočení trupu..ohledně žeber, musím velmi opatrně, má to tendenci se vždy skřípnout na 3 místech.
Nějakou dobu tedy trvá abych mohla v rámci možností fungovat.

30) časté zapomínání a špatná fourmulace vět občas. Často se mi stává, že řeknu i úplnou blbost...dosadím jiné slovo, než jsem chtěla. Je to již velmi časté. Špatně se soustředím.

31) uvědomuji si, že potíže začali plíživě už mnohem dříve...cca před 6 lety, kdy jsem právě kvůli pocitům v nohách špatně usínala. Jeden čas jsem se i hodně motala a to i doma, pády jsem vždy naštěstí zastavila tím, že jsem padla na zeď, chytila se dveří apod.

Může to být RS? Na MR mozku prý nic není, jen ta zvětšená hypofýza, jsem odeslána na endokrinologii. Ještě čekám na MR C-míchy. Celé ty roky mě na neurologii odbývají, že prý z neurologického hlediska mi nic není. Max. Neuropatie. Mě se ale za ty 3 roky ten stav tak strašně zhoršil viz. výše, že je to již neúnosné. Z toho se mi pak už zase spouští ataky úzkostí, neboť trvale čelit těmto zdravotním komplikacím je už nad rámec mých sil - pouze s dorsiflexem, nimesilem apod. Stále nemám diagnózu, tudíž ani správnou léčbu. Sháním neurologa, co se mne ujme...snad najdu. Již 3 neurologové tady mne vyřadili, nikdo nemá chuť ani čas si poslechnout všechny tyto zdrav.problemy a max. píchli injekci na bolest a poslali domů. Tím že MR mozku se ukázala negativní, prý mi nic není. Nemám ale normální život, takto už ti nejde a jsem matka dětí, potřebuji fungovat.
Prosím o váš názor.
Děkuji velmi

Odpověď lékaře

MUDr. Danica Fričová:
Dobrý den Šárko, těch obtíží, které jste vyjmenovala je tolik, že nelze na to jednoznačně odpovědět. Nicméně je potřeba negativní nález na MR mozku a při neurologickém vyšetření brát jako pozitivní stránku věci. Nikoliv, že se Vám lékaři nechtějí věnovat, či Vás odbyli. Buďte ráda, že nic neobjevili a že je dle vyšetření vše v pořádku. V takovém případě je potřeba pátrat po jiné než neurologické příčině. Píšete, že máte dlouhodobě problémy s páteří, takže Vaše obtíže mohou být způsobeny i z tohoto důvodu. Sama píšete o spazmech svalů, to s tím může souviset. V takovém případě není špatné se obrátit na rehabilitačního lékaře. Nicméně vyčkejte ještě na MRI krční páteře a uvidíte, co Vám lékař sdělí. Předpokládám, že jste měla provedeny i kompletní odběry krve, včetně borreliozy a revmatologických onemocnění. Provádí je buď praktický lékař, nebo neurolog, to byste měla mít případně ve zprávě. U těch jednotlivých obtíží ne vždy jasně píšete zda jsou obtíže aktuální, to že jste je měla 1-2x před půl rokem není něco čím byste se měla trápit. Obtíže s bolestmi v podbřišku pokud jsou v období menstruace, řešte se svým gynekologem, lze to řešit hormonální antikoncepcí. Pokud jsou bolesti břicha každodenní, pak konzultujte svého praktického lékaře či chirurga, který Vás vyšetří. Příčiny mohou být gynekologického, močového či střevního původu a bez vyšetření a ultrazvuku je nelze na dálku identifikovat.Občasný únik moči, stejně jako hemorhoidy, budou souviset s proběhlými těhotenstvími a není to nic neobvyklého. Pokud byste chtěla řešit, kontaktujte urologa, resp. proktologa. Hučení v uších, neboli tinnitus, může být způsoben patologií v oblasti krční páteře, vnitřního ucha, neurologického původu ale často se příčina nenajde. MRI mozku máte v pořádku a to je rovněž i k tomuto ku prospěchu věci. Doporučuji to řešit s ORL specialistou. Kromě toho píšete že máte úzkostné ataky, řešila jste to s psychiatrem? Může s tím souviset i to popisované bušení srdce, pocit nedodechnutí atd. Neberte to tak, že se Vám nikdo nechce věnovat, ale těch problémů popisujete příliš a nedá se to řešit vše najednou. Spousta Vašich obtíží mohou být psychického rázu, ale pokud to nebylo vše dovyšetřeno, pak je potřeba se na to zaměřit. Vhodné by bylo konzultovat Vašeho praktického lékaře, který Vás zná a bude vyšetřovací proces koordinovat. Nelze se takto zaměřit jen a pouze na neurologii. Váš dotaz ještě na Vaši žádost přeposílám specialistům, kteří se k Vašemu dotazu rovněž vyjádří. S pozdravem

Zobrazit všechny dotazy