Domů / Poradna lékaře / Dotaz 844

Dotaz 844

Dotaz 844

Dotaz 844

Dobrý den,

je mi 26 let, žádné léky neberu (v listopadu 2019 vysazení antikoncepce).

Mám podezření na RS.

Již od dubna 2020 mám zdravotní problémy - začalo to pocitem slabosti (ten jsem za ten necelý rok měla asi 5x). 24/7 pískáni v hlavě, 24/7 problémy se zrakem (různé černé fleky, čárky před očima), ve tmě vidím trochu zrnitě (nic, co bych nějak moc vnímala). Často mě bolí paty. Několikrát v týdnu mám různé řezavé/svědivé/ pichlavé bolesti různě po těle - s tím souvisí zabrnění v obličeji. Např. mě zabolí na patě/ruce/hlavě a v tom samém okamžiku mi jak kdyby zabrní v obličeji.

Odběry krve v pořádku. Byla jsem na ORL (pískání v hlavě) - vše v pořádku. Kardiologické vyšetření včetně ekg holteru na 24 hodin - v pořádku. Neurologie - tam eeg 2x (pokaždé má podle neuroložky jedna křivka nějakou odchylku, ale že je to prý normální, že to je jako nějaká odchylka např. na ekg). Dále jsem byla na magnetické rezonanci - čistá, v pořádku.

Podle čtení po internetu mi vždy vyjede roztroušená skleróza. Ale pokud je MR v pořádku, tak to RS nebude? Ukázala by vždy MR roztroušenou sklerózu?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď lékaře

Dobrý den, ano, jedním z povinných kritérií k dignostice roztroušené sklerózy je nález na magnetické rezonanci. Pokud je magnetická rezonance v pořádku, znamená to, že nemáte roztroušenou sklerózu. Příznaky, které pociťujete jsou velmi různorodé a mohou mít mnoho různých příčin, nemusí se hned jednat o roztroušenou sklerózu. Samozřejmě nikdo nemůže vyloučit předem, že ji nikdy během života nebudete mít, může se objevit i v pozdějším věku. Čili z tohoto hlediska je potřeba sledovat zejména neurologické příznaky a pokud by se tyto zhoršovaly, tak docházet na pravidelné neurologické kontroly. Jinak dále tedy Vaše obtíže řešte standardně ve spoluprác s Vaším praktickým lékařem. Váš dotaz je přiřazen k odpovědi specialisty, můžete tedy očekávat ještě druhý komentář k Vašemu dotazu. S pozdravem, MUDr. Gottvaldová

Zobrazit všechny dotazy