Domů / Poradna lékaře / Dotaz 858

Dotaz 858

Dotaz 858

Dotaz 858

Dobrý den,
manželka (26) čeká na výsledky k potvrzení RS. Ošetřující neurologové však očekávají pozitivitu. Samozřejmě to vedlo k zjišťování více informací o nemoci. Rád bych si tak některé věci ujasnil.

1. Z hodnoceni EDSS jsem pochopil, že se nemusí projevit všechny symptomy. Je to tak? Je možné, že po zbytek života bude mít např. "pouze" zhoršenou pohyblivost a únavu, ale kognitivita a mentální schopnosti zůstanou v pořádku?

2. Pochopil jsem správně že při současných lékařských možnostech je možné, že se rozvoj nemoci zpomalí, či zastaví a tak dojde během produktivního věku (cca dalších 35-40 let) jen například ke stupni EDSS 3-4 a nikdy se nedočkáme vyšších stupňů? Případně až v seniorském věku?

3. Jelikož jsem oba mladí, začínali jsme akorát plánovat rodinu. Jaký je současný pohled odborníků na těhotenství a následnou péči o dítě? Jak velká je pravděpodobnost, že by těhotenství manželce mohlo trvale ublížit?

4. Je možné s RS cestovat např. i do zahraničí? Může se člověk s RS přepravovat letecky? Jak se na případnou dovolenou připravit?

5. Oba máme/měli jsem rádi welllness pobyty a saunování. Je možné s touto aktivitou pokračovat?

Mnohokrát děkuji a přeji všem pevné zdraví.

Odpověď lékaře

Dobrý den. Chápu, že chcete získat co nejvíce informací. Roztroušená skleróza je onemocnění léčitelné, ale nevyléčitelné. Pokud se včas nasadí vhodná léčba, je velká pravděpodobnost, že se onemocnění zastaví ve stádiu, ve kterém je, a že případné zhoršování bude velmi pomalé a dojde k němu až v pozdějším věku. Přesná doba, kdy se tak stane a o jak moc se zhorší a jaké symptomy bude kdo mít, nelze nikdy říct. Záleží, jak bude manželka na léčbu reagovat. Je také možné, že se v období remise (klidové období mezi atakami zhoršení) bude cítit téměř zdravě. Správnou léčbou a životosprávou je snaha snížit množství akutních atak. Co se týče dotazu k těhotenství - je to pro organismus nesmírně velká zátěž - fyzická, hormonální, psychická. Musíte tento dotaz směřovat na Vašeho neurologa. Je vhodné začít těhotenství plánovat už v této fázi - kdy se zahajuje léčba. (Některé léky se musí včas před těhotenstvím vysadit) Obecně diagnóza RS nekomplikuje průběh těhotenství. Vlivem hormonů je obvykle v těhotenství i příznivý průběh RS, protože je těhotenstvím potlačen imunitní systém. Ale po porodu se rychle vše vrátí do původního stavu, proto se může v prvním půl roce po porodu počet atak zvýšit. Kojení cca 3měsíční většinou nebývá problém, delší kojení je s otazníkem (uvolňuje se při něm hormon prolaktin, který aktivuje imunitní buňky, tedy podporuje RS). V péči o dítě je pak na organismus náročná chronická únava a noční vstávání. Letecky se přepravovat můžete. Je důležité vždy si vzít s sebou na palubu léky. Mít s sebou rozpis léků. pro případ ztráty, aby se daly sehnat. A na dovolené dostatečně relaxovat: Když se manželka některý den nebude cítit, tak raději si dát odpočinek a upravit plány. Saunování obecně se úplně nedoporučuje, tolerovatelné jsou sauny do 60°C (infrasauna, biosauna). Ale pokud je manželka do této doby na saunování a otužování zvyklá a pravidelně ho provádí, pak by ani finská sauna nemusela být problém. Na dotaz Vám ještě odpoví specialista neurolog. Přeji pěkný den a držím Vám palce, ať vše zdárně zvládáte.

Zobrazit všechny dotazy