Domů / Poradna lékaře / Dotaz 905

Dotaz 905

Dotaz 905

Dotaz 905

Dobry den,na zacatku lonskeho roku jsem navstivila neurologii s castymi bolestmi hlavy. Pani doktorka mne nechala vysetrit na EEG,rentgernu,CT i MR vse bylo v poradku. Asi dva mesice na to se u me zacaly projevovat problemy jako casta unava,krece v nohou,jakoby ztuhlost jazyka,problemy s mluvenim ( castejsi zakoktavani), nekdy i rozmazane videni,nebo jakoby sekundovy vypadek kousku zorneho pole ( zablesknuti ve spodu oka) ,tres rukou,ruzne tyto problemy trvaji jiz rok. A mam pocit ze se stupnuji a ze jich pribyva. Vzhledem k tomu ze jsem na zacatku roku byla vysetrena mi pani doktorka tvrdi ze se nejspis jedna jen o uzkostnou poruchu. Myslite si ze by se RS jiz na zacatku vsech vysetreni objevila nebo se mohla zacit postupne vyvyjet az 2 mesice po vysetreni a proto nebyla na MR vyditelna? Dekuji za odpoved

Odpověď lékaře

Dobrý den, roztroušená skleróza se vyvíjí postupně, s různou rychlostí a intenzitou. Nálezy se samozřejmě mohou měnit a vyvíjet. Pokud bylo poslední vyšetření před rokem a půl ("začátek loňského roku" chápu jako začátek roku 2020) a obtíže se Vám zhoršují a mění, domnívám se, že je vhodné zvážit kontrolu stavu včetně vhodných pomocných vyšetření - ta určí ošetřující lékař na základě dosavadního průběhu obtíží a aktuálního klinického nálezu. Pokud při kontrole stavu včetně klinického nálezu lékař dojde k tomu, že není potřeba provádět znovu MRI mozku/míchy atd., nechte si vysvětlit, k jakým závěrům došel a jak, abyste Vy věděla, proč se rozhodl další vyšetření neprovádět. (Pozn. MRI a další taková vyšetření se provádějí, jen pokud mají dle zjištění vyšetřujícího lékaře nějaký očekávaný přínos a jsou potřebná a užitečná pro stanovení nebo upřesnění diagnózy či celkového stavu.) Váš dotaz bude standardně předán k vyjádření ještě příslušnému specializovanému lékaři. Přeji hezký den.
Dobrý den, Také si myslím, že za Vašimi obtížemi jsou obavy a strach z vážné nemoci a s tím spojená úzkost. Potíže, které popisujete, nejsou charakteristické pro dg RS, máte je již rok, výsledky všech nedávno provedených vyšetření jsou v pořádku. Jistě máte vyšetřenou štítnou žlázu, zkuste užívat vit sk B, C, D, omega 3 kyseliny, ev Vitango či Lavekan - s cílem stabilizovat úzkost pomocí přírodních preparátů. Případně vyhledejte psychologa - určitě se Vám to vyplatí, i duše může onemocnět, je důležité přijít na příčinu. Ať jste brzy v pořádku.

Zobrazit všechny dotazy