Domů / Poradna lékaře / Dotaz 937

Dotaz 937

Dotaz 937

Dotaz 937

Dobrý den, je mi 51 let mám RS a nyní již cca měsíc mám problémy se zánětem močového měchýře. Dne 25.4. jsem kvůli nutkavému pocitu na močení a bolestech v podbřišku jela pohotovost, dostala jsem léčivo Furolin – i přesto, že mě po něm nebylo dobře od žaludku a bolela mě hlava, brala jsem ho 7 dní a obtíže ustoupily. Bohužel cca po 14 dnech se zase vrátily, tak jsem 14.5. šla již ke svému obvodnímu lékaři, který mi opět napsal Furolin, ač jsem mu řekla, že mi po něm nebylo dobře. Vzala jsem 3 tablety v předepsaném intervalu po 8hod, nebylo mi dobře a po té třetí jsem už začala zvracet, hrozně mě bolela hlava (mám za sebou období migrén, ale takhle zle mi ještě nebylo) a nemohla jsem ani nic pít, což při zánětu močového měchýře není dobře. V pondělí jsem pak znovu volala ke svému lékaři, informovala jsem ho, že mě stále bolí břicho a bedra a on poslal recept na Xorimax, který jsem následně brala 3 dny. Ve čtvrtek přišly výsledky, které v moči potvrdily bakterii e-coli, opět telefonát s lékařem a opět informace, že bych měla brát Furolin. Když jsem mu připomněla mé nevolnosti, doporučil mi koupit Blokurimu akut, zkusit Furolin brát jen večer a přestat užívat Xorimax. V pátek další telefonát, kde jsem ho znovu informovala o bolestech a takovém pálení v oblasti břicha, podbřišku a beder a že asi ta Blokurima moc nezabírá, stále je mi doporučován Furolin, ale troufla jsem si vzít jen půl prášku večer, takže můj stav je stále stejný:
Bolest a pálení v oblasti břicha a beder, časté močení (ale hodně piji- 3 a ž4l/den), při samotném močení bolesti nemám, moč je z mého pohledu téměř čirá, po ránu zažloutlá, v oblasti genitálií mírný pocit svědění, teplotu nemám.
Na RS užívám přípravek Gilenia, nyní užívám za den jen 1 sáček Blukurimy a 1/2Furolinu večer + střídavě Urologický, brusinkový a rakytníkový čaj, 3x za den přidám do čaje trochu jedlé sody.
Ráda bych poprosila o radu, jaké léčivo by bylo pro mě vhodné, případně co dělat dál. Na ultrazvuk ledvin a MM jsem objednaná na 2.6., ale nejsem si jistá, zda to mám do té doby jen vydržet nebo zkusit nějakou další léčbu. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď lékaře

Dobrý den, děkujeme za dotaz do naší poradny. Bohužel po Furolinu bývají často nežádoucí účinky, často jsou spojené s tím, že jej pacient užívá nalačno. Při léčbě Furolinem je proto důležité před užitím antibiotika dostatečně jíst a dostatečně pít. Pokud i přes to přetrvávají významné nežádoucí účinky, zvracela jste, je na místě změna antibiotické léčby. Bakterie E. coli je nejčastější původce infekce močových cest, pokud byla u praktického lékaře provedená kultivace moči, měly by být známé i výsledky citlivosti bakterie na antibiotika, dle kterých by Vám změnil cíleně antibiotikum. Pokud Vám řekl, že je nutné užívat pouze Furolin, je možné, že bakterie nebyla na jiná antibiotika citlivá. Furolin nemůžete užívat společně s Xorimaxem, měla by jste užívat jen jedno z antibiotik. Furolin se ale také při zánětu močových cest nemůže užívat jen jednou denně, nebo dokonce jen 1/2 tbl, ale 3x denně po předepsáno dobu minimálně 10 dní. Pokud se budou antibiotika takto měnit či užívat jen 1x denně, je velké riziko, že bakterie pak nebude na antibiotika citlivá a močová infekce se bude vracet. Doporučuji znovu kontaktovat Vašeho praktického lékaře a zjistit výsledky kultivace moče /na jaká antibiotika byla E. coli citlivá/ dokončit léčbu. Osobně bych Vám doporučila zkusit brát Furolin po jídle, aby se eliminovaly nežádoucí účinky. Doporučila bych kontrolní odběr moči.
Dobrý den, jestli mate po Furolinu bolesti břicha a zvracení, doporučuji neužívat. Pijte urologický čaj, brusinky apod. Jestli trvá pálení, řezání a časté nucení na močení doporučuji kontaktovat praktického lékaře, laboratoř obvykle udává kultivaci a citlivost na antibiotika. Podle toho může vybrat jiné antibiotikum než jste užívala, ale zároveň vhodné na vaši bakterii. Hezký den.

Zobrazit všechny dotazy