Domů / Poradna lékaře / Dotaz 939

Dotaz 939

Dotaz 939

Dotaz 939

Dobrý den v prosinci jsem onemocněla covidem 19 a otěhotněla. Začalo to hroznou bolestí hlavy ztrátu chuti a čichu trombózou levé ruky brněním levé půlky těla a zhoršeným viděním. Jelikož se u mě prokázal zánět očních nervů na Vep vyšetření, dále při ohnutí hlavy mi brnělo v bederní části páteře, a měnily se různé bolesti a brnění v částech těla, poslali mě na MR na kterou jsem musela čekat do druhého trimestru těhotenství. Zde nález: vT2 a Flair sekvenci je zachycená jedna hypersignalita o vel. 2,5mm v bílé hmotě při frontálním rohu frontální vlevo jinak bez hypersignální modulaci či arei. Postranní komory nerozšířené, ocipitalni rohy spíše otupené, náznak cavum septi pellucidi na šíři 4,5mm, BG přiměřeného obrazu.
Mícha- úseku C4-5 je naznak kyfotizace krční lordosy, ve STIR sekvenci sag je úseku hypersignální pruh v délce cca 10x2mm ve ventrální části míchy, charakteru myelopatie.
Poté odběr mozkomíšního moku kde bylo prokázáno 22 oligopasu v séru 0. Kvůli těhotenství mě přeléčili jen sníženou dávkou solumedrolu- 5 dávek 1,5mg. Stále ale u mě přetrvávají občas potíže s mravenčením levé ruky, mravenčení beder a končetin při ohybu hlavy, bolesti přední hrudi jakoby v jednom bodě které jdou do levé ruky. Tuhnutí svalů krční páteře a mezi lopatkami jako by mě utlačovaly. Občas hůř vidím ale není to stále. Chtěla bych slyšet Váš názor. Myslíte si že nález v míše mohl zasáhnout svaly v té oblasti a způsobovat oné tuhnutí a bolesti? Znamenalo by to u mě že mám tu horší formu a později začnou svaly ochabovat? Nebo je to u RS běžné? Zatím mě v těhotenství nikdo léčit nebude a mám strach že se to bez léčby zanedbá. Nebo myslíte že potíže budou spíš od krční páteře? RS je u mě nová a tak se bojím co bude dál. Děkuji za odpověď

Odpověď lékaře

Dobrý den. Potíže, které popisujete mohou být způsobeny roztroušenou sklerozou spíše než nálezy v oblasti páteře - co se týká plotének je nález, řekla bych, nezávažný. Brnění v ruce částečně souvisí s prodělanou trombozou ruky, mravenčení v bedrech a hlavě při ohnutí souvisí nejspíše s nálezem hypersignálního prhu v léce 10mm, který je snad způsobený autoimunitním onemocněním, kterým roztroušená skleroza je. V těhotenství je částečně matka chráněna hormonální situací v organizmu, a i proto s ohledem na miminko stačí nižší dávky kortikoidů. Předpokládám, že je v plánu vyšetření v RS centru po porodu, kde s ohledem na Vaši osobní anamnézu vyberou odborníci optimální postup v léčbě této diagnozy. Naštěstí pro pacienty v České republice je tady úroveň léčby na nejvyšší úrovni a vy dostanete optimální léčbu, která Váš stav stabilizuje. Buďte na sebe opatrná a trpělivá, vše určitě dobře dopadne.

Zobrazit všechny dotazy