Domů / Poradna lékaře / Dotaz 948

Dotaz 948

Dotaz 948

Dotaz 948

Dobrý den. Je mi 26 let. Od roku 2017 mě trápí zdr.potíže, začalo to bolestí palce na noze. Napoprvé jsem s tím byla na chirurgii, kde měli podezření na špatnou klenbu nohy. Ortoped mi řekl, že v palci nohy mám zánět, předepisoval vložky a na to srdíčko ale nepomohlo. Na rentgenu nic. Injekce do palce taky nepomohla. Až jsem se naštvala a jela do nemocnice k ortopedovi, ten mě poslal na magnetickou rezonanci, tam se zjistilo, že mám prasklou sezamskou kost na tři části, s otokem, tekutinou, neinfekčním zánětem a zbytnělou tkání. Pojmenovali to nekróza kosti. Léčba jedině bud ozařování, ale to mi nedoporučuje doktor kvůli oslabení kostí nebo jedině píchat protizánětlivé injekce do palce. Prý se to má za několik let zlepšit. V závěru zprávy z magnetické rezonance bylo, že se tak pravděpodobně stalo z důvodu špatného prokrvení v té oblasti a je to buď z přetížení nebo podezření na systémové onemocnění.

Jenže zanedlouho poté se ozval i pravý palec, ale ten nezlobí tolik jako levý palec. Jsou chvíle kdy je to v klidu, a ataky, kdy to cítím ty palce.

Jenže právě od té doby jsem začala pocitovat i bolest kloubů a svalů po celém těle, ztuhlost kloubů na rukou, i když je mám dle rentgenu OK. Brní mě nohy, musím se přiznat, že na nějakou dobu brnění ustoupilo, pak se to zase objevilo a trvá to dodnes.

Někdy cítím lokty, kyčle, kolena, momentálně cítím zase palec na noze jak bolí. Někdy brní i do rukou čas od času.

Také čas od času mě potrápí to, že jdu a belhám se, protože mě chytne bolest do prstů na nohou. Loni i letos jsem párkrát rozmazaně viděla. Např.loni byli jsme na nějakém výletu a měli sejít schody a já neostře viděla schody, musela jsem se i zastavit, abych se neskácela.

Letos mě už opakovaně potrápila slabost nohou do schodů, jako by mi měly klesnout a neposlouchaly mě. U rukou mám též někdy pocit, že mě nechtějí poslouchat.

Od roku 2017 jsem zvýšeně unavená. Mám i pocit někdy horší rovnováhy, nevím jestli mám zdánlivou blbost tomu přičítat, ale kdybych se někdy nedržela přítele, tak jsem na zemi, nevim co se stalo, prostě jako bych měla pocit ztráty rovnováhy.

Taky mě i čas od času bolí či zapíchá na hrudi bez zjevné příčiny, jednou to přijde a pak zase odejde.

Pár dní i sleduju problém(dělám operátorku na home office a stává se mi, že mluvím a zčistajasna mám chraplák, který vzápětí přestane a za chvilku se zase objeví) Někdy se i přeříkávám, ale ono jestli to spíše není psychického rázu, někdy mám i pocit, že blbě vyslovuju.

Jsou období, kdy jsem méně a kdy více unavená, není to stejné pokaždé. I místa lokace se mění.

Revmatolog mi řekl, že mám jen fibromyalgii(vyloučilo se na základě odběru z krve revmatické onemocnění), údajně mám jen toto, ale mě se to nezdá osobně, ale mělo by se pomýšlet i na něco jiného a vyšetřit to, ne? Pokud tam nic nebude, ok. Ale na zobrazovací metodě jsem byla na jedině MRI na palci levé nohy, jinak jsem nikdy nic nepodstoupila. U neurologa jsem taky nebyla.

Akorát jsem tenkrát byla na krvi u svého obvodáka, revmatoloh potřeboval krevní testy a objevili se protilátky nějaké. Na revmatologii potvrdili, že je to způsobené nálezem DFS70, a jelikož se u mě vyloučily ty revmatické nemoci, já jsem v podstatě zdravý člověk a tyhle protilátky dle slov revmatologa mají bez nálezu zdraví lidé. A já si přesto myslím, jestli v tom není něco dalšího, např.párkrát bolelo za očima, ale to mohlo být na druhou stranu z únavy.

Kdysi jsem na neurologii byla, ale poslali mě tam jen kvůli škole(odmala mám špatnou motoriku rukou, asi kvůli dušení jako miminko, kdy do mě ségra kopla a já prý chvíli nedýchala) vím , že jsem kdysi byla na eeg mozku a až na drobnou asymetrii mozku, kdy některá centra na sebe berou funkci jiných, je u mě vše ok a ještě jsem měla i trochu nejisté zacílení na špičku nosu, netrefila jsem se na ni.

Jinak jsem na neurologii nebyla kromě tohoto, nikdy jsem neřešila tohle a bojím se, že budu u neurologa za blázna. Ale povím vám, že se fakt někdy cítím opravdu mizerně že mám problém i vstát z postele.

Budu ráda, pokud se na to podíváte okem odborníka a nějak se k tomu vyjádříte. Děkuji.

Odpověď lékaře

Dobrý den. Potíže, které popisujete s klouby nesouvisí s neurologickou diagnózou, napadá mě systémové onemocnění, které by měl vyloučit internista, revmatolog nebo imunolog. Je důležité zjistit, proč máte "oslabené kosti". Zvýšená únavnost, bolesti kloubů a svalů, ztuhlost kloubů by mohly být příznaky právě onoho systémového onemocnění. Část Vašich potíží - změny hlasu, přeříkávání - může být i psychického původu, není divu: nevíte, proč všechny obtíže jsou. Nález na EEG, kdy je lehká asymetrie mozku bych řekla, že je v mezích normy, zejména u mladých dospělých, mozek se neustále vyvíjí. Pokud Vás to uklidní, určitě navštivte neurologa, předpokládám, že tam bude vše v pořádku. Držím palce.

Zobrazit všechny dotazy