Domů / Poradna lékaře / Dotaz 977

Dotaz 977

Dotaz 977

Dotaz 977

Dobrý den, jsem 2 a půl měsíce po porodu a poslední týden mě trápí cukani v obou nohách. Hlavně v lýtkach, ale i na holeních a semtam nad kolenem či pod kolenem. Mám pocit, jako by mi něco v těch nohách lozilo, nebo probijel proud, jak kdyby mi chtěly žíly prasknout v lýtkách nebo se napínaly svaly, ale není to bolestivé, spíš děsivé a panikařím z toho. Trochu mi semtam pocitově mrtví ruce, jakoby prsty a předloktí zvrchu, ale přitom cit v nich mám i sílu. Obvodní lékař si myslí, že je to od zad, jak neustále beru dítě atd. Taky jsem začala opět chodit do posilovny, ale nezdá se mi, že bych se extra přetížila. Od potíží samozřejmě cvičit nechodím. Jeden den jsem si i volala sanitku. V nemocnici mi udělali nějaké základní neurologické vyšetření. Ct ani emg mi nedělali. Prý si to musím oběhat se žádankami jinde. Mám i křečovitě žíly, takže mám žádanku i na cévní. Čekací doba na neurologii a cévní je všude minimálně měsíc, ale já se fo té doby zbláznim. Poradíte mi prosím, co by to mohlo být, případně co můžu ještě udělat, ať mi někde udělají ct a emg hned? Bojím se samozřejmě nemoci jako ALS či roztroušené sklerózy apod. Předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď lékaře

Dobrý den, díky za Vaši důvěru. Chápu, že se bojíte, ale zkuste se uklidnit. Za zásadní bych v tomto případě viděla zkusit si doplnit vitamíny a hlavně užívat v dostatečné dávce magnesium. Právě nedostatek magnesia, hořčíku, může pocity brnění způsobovat. Obzvláště v kombinaci s únavou - nevím, kolik toho teď v noci naspíte. Těhotenství je pro organismus velmi náročný stav, opravdu to tělo ženy zcela vyčerpá. Jste sice už po šestinedělí, ale je nutné si uvědomit, že těhotenství trvalo 10 lunárních měsíců. Tělu tedy následně trvá, než se vrátí zpátky zcela do své normy. Pokud máte tyto potíže, tak teď vážně do posilovny nechoďte, věnujte se jen přirozenému pohybu kolem dítěte a rychlé chůzi, případně doma provádějte protahovací cviky. Kupte si v lékárně to magnesium a vitaminy, pokud kojíte, tak vitamíny pro kojící matky. Pravidelně vitamíny teď užívejte, dbejte na výživnou stravu a dostatek tekutin. Ve chvílích klidu si házejte nohy nahoru - na stůl, nebo alespoň podložte polštářem - abyste ulevila křečovým žílám. Zkuste zkrátka dopřát tělu čas k pořádné regeneraci. Obzvlášť ten hořčík umí v těchto případech hodně pomoci. Můžete se i domluvit s Vaším praktikem, že by vám píchal hořčík v injekcích, celkově Vás uvolní a to cukání a mrtvění by to mohlo výrazně potlačit. Čekací doby na specializovaná vyšetření jsou, bohužel, dlouhé, s tím se nic moc dělat nedá. Předám zde Váš dotaz ještě specialistovi z oboru neurologie. Počkejte, prosím, na jeho odpověď. Pěkný den.
Dobrý den, jste, ve kterém 43 letech, pár týdnů po porodu, ne nadarmo nám v tomto věku v porodnici nadávají "starší rodička" ... buďte v klidu, těšte se z miminka, kojte co nejdéle a užívejte MagneB6 1-2tbl denně 3-6 měsíců. Jste zdravá, jen vyčerpaná, není divu:)

Zobrazit všechny dotazy