Domů / Poradna lékaře / Dotaz 978

Dotaz 978

Dotaz 978

Dotaz 978

Dobrý deň,
chcela bys om sa opytať čo znamená pojem demyelinizačné lézie?pre laika
plus zaver vyšetrenia MR je nasledovný- drobné mnohopočetné demyelinizačné lézie v centrum semiovale mozgu frontálne, bilaterálne paraventrikulárne až juxtakortikálne.
Plus otázočka čo znamená pre laika zjednodušene pojem neuroinfek?
Plus treba sa báť , treba to sledovať, alebo neriešiť rozny lekáry rôzny pristup velmi pekne za rychlu odpoved veľmi dakujem .
S pozdravom

Odpověď lékaře

Dobrý den. Demyelinizace znamená ztrátu myelinu - to je obal nervových vláken. Jsou choroby, které se tímto nálezem vyznačují - například roztroušená skleroza. Neuroinfekt je obecný pojem pro infekci centrálního nervového systému - jsou to choroby jako klíšťová encefalitidy, meningitidy (záněty mozkových blan) apod. Pokud máte nález na magnetické rezonanci, může se jednat o chorobu, ale nemusí. Nález je vždy nutné porovnávat s celkovým stavem pacienta a jeho obtížemi. Přeji, ať se o žádnou chorobu nejedná. Odpoví ještě specialista, hezký den.
Dobrý den. Demyelinizace znamená ztráta myelinu, což je obal nervových vláken a tvoří většinu tzv. bílé hmoty mozkové. Na MR mozku se nedá s jistotou říct, zda je ložisko v mozku následkem zánětu např. po lymské borrelioze nebo jestli je dáno třeba nedokrvením (bývá ve vyšším věku), ev. můžou ložiska vzniknout i po jiných infekcích a stavech. Další popis upřesňuje, kde jsou ložiska uloženy, toto nemá pro Vás velký význam, ale dle uložení se dá usuzovat, že by se jednalo nejspíše o ložiska demyelinizační, nejčastěji se bere v úvahu RS. Pokud bylo MR provedeno na podkladě obtíží, pak je nález návodný pro indikujícího neurologa a měl by se zaměřit stran RS. Pokud se jedná o náhodný nález a např. MR byla dělaná pro jiné obtíže, pak je spíše ke kontrole a může se jednat o obecný popis odchylky. Moc Vám držím palce ať jste v pořádku.

Zobrazit všechny dotazy