Domů / Poradna lékaře / Dotaz 982

Dotaz 982

Dotaz 982

Dotaz 982

Dobrý deň,
chcela by som sa informovat. Bola som na vyšetrenie MR po roku od posledného výsledku nakolko mi pri prvom vysetreni z roku 2019 vysli vysledky mikroangiopaticka glióza. Lekarka ma poslal opatovne na vysetrenie MR vysledky vysli nasledovne: drobné, chronické mnohopočetné demyelinizačné lézie obojstane frontalne, v centrum semiovale mozgu frontálne, bilat. paraventrikulárne až juxtakortikálne v priemere 1-3 mm.
Pár rokov už pocitujem unavu, akoby celotelovu slabost a bolesti hlavy pri bolesti hlavy mi strpne tvar a tazko sa mi rozprava plus stuhnutost krku. Mohla by som sa Vás opytat na názor.
Srdečná vdaka ostávajte s pozdravom.

Odpověď lékaře

Dobrý den. Popis na MR mozku nelze sám o sobě přiřadit konkrétní nemoci. Vždy je třeba vzít v úvahu i Váš stav, resp. co bylo důvodem k vyšetření. Nejčastěji jsou změny na MR dány zánětem, věkem, cévními změnami, objevují se i u migrén. Vyšetření po 2 letech mělo zřejmě ukázat, zda se objevily nové změny, to z popisu nevyplývá. Podle popisu se o RS může jednat, nicméně pokud nemáte obtíže a MR mozku se nezměnilo za 2 roky, pak by se diagnóza musela potvrdit odběrem mozkomíšního moku, protože kritéria nemoci nejsou splněna. Pokud obtíže máte, pak by bylo vhodnější vyšetření mozkomíšního moku provést, aby se nepromeškala možnost zvážit léčbu. Moc Vám držím palce

Zobrazit všechny dotazy