Domů / Poradna lékaře / Dotaz 984

Dotaz 984

Dotaz 984

Dotaz 984

Dobrý den, měsíc po porodu(porod proběhl koncem února císařským řezem v celkové anestezii) mě začala mravenčit levá tvář. Bylo to vždy tak týden brnění, pak třeba dva dny nic a pak zase. Neuroložka mě odeslala na MR, aby se vzhledem k porodu a příznakům vyloučila RS.

Na MR byl nález :
v bílé hmotě obou hemisfér je několik malých ložisek v T2 a FLAIR hyperintenzních vel. do 5 mm. Několik je lokalizovaných juxtakrtikálně insulárně, více vlevo, ojediněle v hluboké bílé hmotě levé mozkové hemisféry a dvě ložiska jsou perventikulárně vlevo. Intratentotiálně ložiska neprokazuji. Krční mícha bez ložisek....Závěr: lehce prostornější postranní komory. Cavum velli interpositi. Vícečetná ložistka nespecifické gliózy v bílé hmotě obou hemisfér, v dif. dg, pozánětlivá nebo vaskulární etiologie, vzhledem k rozložení nelze zcela vyloučit demyelinizační etiologii.

Z důvodu tohoto nálezu a potvrzení/vyloučení RS mě čeká LP.

Žádné jiné problémy(se zrakem) nemám a mravenčení zmizelo.
Chtěla bych se zeptat, je velká pravděpodobnost že to bude RS?Případně co by to mohlo být jiného?(Kromě klasických dětských nemocí jsem jinak nestonala.)
Mám hypochodnroplasii, jinak jsem úplně zdravá.
Děkuji
Z.

Odpověď lékaře

Dobrý den, roztroušená skleroza vyloučena zatím není. Nález drobných ložisek může být i po zánětu mozku, často např. po neuroborrelioze, přičemž klíšťové infekce si nemusíte být v minulosti vědoma. Rovněž připadá v úvahu cévní příčina či stav po zánětu či tzv hypoxickém postižení během Vašeho narození. Prvním krokem je vyloučit roztroušenou sklerozu a neuroborreliozu, dle výsledků bude následovat další postup. Bohužel lumbální punkci se nevyhnete. Hezký den.

Zobrazit všechny dotazy