Domů / Poradna lékaře / Dotaz 995

Dotaz 995

Dotaz 995

Dotaz 995

Dobrý den,
Prosím o názor. Před týdnem jsem měla stav, kdy se mi náhle venku, po pohledu do svetla začala vlnit půlka obrazu na obou očích. Takovy půlkruh, ostré zubaté okraje, pohyboval se. Trvalo to asi 15min. Velmi mě to vydesilo. Na pohotovosti mi oční lékař řekl, že takto se projevuje oční migréna.
Na neurologii mě poslali na CT - v normě, na krev - v normě, včera jsem byla kvůli tomu i na MRI mozku a dnes volala pro výsledky. Doktorka mi řekla, že tam něco je, ale aby se případně potvrdila roztroušena skleróza, musí se udělat lumbální punkce, protože výsledek z MRI nesplňuje kritéria.
Jsem v šoku a toto vyšetření se mi podstoupit vůbec nechce. Nemám a nikdy v životě jsem neměla žádné potíže, které by naznačovali RS.
Co může být jinou příčinou takového nálezu na MRI?
Mám tedy Bechtěreva, takže zvýšené riziko určitě ano, ale opravdu si nemyslím, že bych měla nějaké neurologické potíže...
Mockrát děkuji!

Odpověď lékaře

Dobrý den, rozumím, že jste zaskočená. Nemůžu se zcela vyjádřit, co to může být, když neznám popis magnetické rezonance (MR). Typicky se roztroušená skleróza projevuje atakou, tedy vzplanutím nemoci, různými neurologickými projevy i s očními příznaky trvající více jak 24 h. Ne u všech pacientů probíhá onemocnění typicky a pokud je "něco" na MR, je vhodné další vyšetření mozkomíšního moku, který se odebírá lumbální punkcí, kterou Vám doporučuji. Vyšetření příjemné není, ale dělá se už pokud možno atraumatickou jehlou ambulantně, vpich je do oblasti bederní páteře, kde už není mícha (tedy nemůže míchu nikdo poranit) a výkon trvá pár minut (jako odběr krve). Vhodné je před i po hodně pít, doporučují se i kofeinové nápoje. Samozřejmě rozhodnutí je na Vás. Přeji jen dobré výsledky. Hezký den.

Zobrazit všechny dotazy