Domů / Poradna lékaře / Podezření na RS

Podezření na RS

Podezření na RS

Podezření na RS

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Mam nyni cca 1 týden neurologicke potíže. Začalo to tak,že najednou jsem pociťovala trnuti celeho těla, brnění poté pocit nemožnosti polknout. Užila jsem 2 prednisony (mam doma na alergii) a dva zodaky,pote to za 2 hodiny odezněno. Další ten vše v pořádku, asi 2 průjmy. A další den se to znova zopakovalo,znova stejný postup leku a odeznělo to. Od dalšího dne trvá brnění rukou,nohou a během dne s ruznou intenzitou tuhnuti krku,žvýkacích svalu. Zda se mi,že mam i slabé obě ruce a nohy,horší jemna motorika. Byla jsem na neurologii ,objektivně říkali, že nic. Proběhl odběr lumbalni punkce,nějake te zakladni odběry dobre. Ted čekám na magnetickou rezonanci. Ale potíže jsou stale hlavně to brnění s ruznou intenzitou a ztuhlost krku až s pocitem nemožnosti polknout. Take v těchto dnech byly prekolapsove stavy.Co si o tom,prosim,myslite? Může to byt RS?
Děkuji

Odpověď lékaře

Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz.

Pokud je objektivní neurologický nález normální a pokud bude normální i nález na MR mozku a míše a nález v mozkomíšním moku, nelze potíže přisoudit diagnóze roztroušené sklerózy. Při klinickém podezření na neurogenní, ev. myogenní postižení je vhodné EMG vyšetření.

V rámci diferenciální diagnostiky je vhodné vyšetření krve a moči zahrnující revmatologický, endokrinologický skríning, stanovení koncentrace kovů, minerálů a vitamínů (Na, K, Cl, Mg, Ca, Fe, vitamin D) a dle jejich výsledků doplnit vyšetření revmatologické, hematologické, endokrinologické, event. jiné relevantní vyšetření a také zvážit substituční terapii (při nedostaku některých z uvedených látek).

S pozdravem.

Zobrazit všechny dotazy