Domů / Poradna lékaře / Progresivní skleróza

Progresivní skleróza

Progresivní skleróza

Progresivní skleróza

Dobrý den mám ještě jeden dotaz četla jsem že u lidí nad 40 let a hlavně u mužů bývá nejvíc ta progresivní skleróza co člověk ke do pár let na vozíčku co je na tom pravdy a může se stát že i po 40 bude mít nějakou tu lehčí formu?A ještě jeden dotaz ohledně koralovce ježatého neboli hericium jestli to může brát preventivně má to být na podporu mozku a jeho funkci děkuji

Odpověď lékaře

Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz.

Rozlišujeme různé průběhy roztroušené sklerózy. Nejčastějším typem je průběh relabující-remitující, který začíná jako klinicky izolovaný syndrom, resp. první relaps (ataka onemocnění) a během let či celých dekád přechází do sekundárně progresivní formy s nárůstem postižení bez definovatelných relapsů. Naopak forma primárně-progresivní probíhá od počátku progresivně s postupným nárůstem neurologického postižení. Existuje řada dalších forem, které mohou být kombinací obou uvedených, formy s velmi různorodou dynamikou a intenzitou nárůstu postižení. Co platí v obecné rovině, neplatí v rovině individuální. Celá řada relabujících forem probíhá agresivně a s rychlou dynamikou nárůstu postižení, a to i přes intenzivní moderní léčbu vč. tzv. léčby biologické.

Naopak primárně progresivní průběh může mít průběh mírnější, než bychom očekávali. Vždy záleží na mnoha faktorech, které jsou definovány geneticky, ale také na faktorech zevního prostředí, faktorech, které můžeme více či méně příznivě ovlivnit.

K přípravku Hericium (korálovec ježatý), na který se dotazujete, se nedokážu kvalifikovaně vyjádřit, protože s tímto typem léčby nemáme žádné zkušenosti. Vždy je však třeba být obezřetný zejm. z doplňků stravy, které se distribuují mimo standardizovaný schválený prodej.

S pozdravem.

Zobrazit všechny dotazy