Platnost: 1. 1. - 31. 12. 2020
Vážení uživatelé,
v současnosti na webu neprobíhá žádná soutěž.
Děkujeme za pochopení.
www.ereska-aktivne.cz
Léčba roztroušené sklerózy by měla být zahájena co nejdříve od stanovení diagnózy. V současné době je totiž ovlivnitelná pouze časná fáze onemocnění charakterizovaná zánětlivým postižením centrálního nervového systému. Pozdní fázi nemoci v podobě úbytku nervových buněk (neurodegenerace) zatím nelze léčbou ovlivnit. Terapie se dělí na akutní a dlouhodobou, přičemž je současně zapotřebí léčit komplikace a následky nemoci.
Terapie akutního vzplanutí zánětu označovaného jako ataka spočívá v podávání vysokých dávek kortikoidů nitrožilně nebo ústy. Ataka je projev poškození nervového systému, který typicky trvá déle než 24 hodin. Kortikoidy působí v období ataky protizánětlivě a urychlují zotavení z ataky. Kvůli nežádoucím účinkům léčby je zapotřebí současně podávat draslík a léky chránící žaludeční sliznici. U těžké ataky může být také účinná plazmaferéza – jejím principem je odebrání škodlivých látek z krevní plazmy.
Cílem dlouhodobé terapie je snížit výskyt atak a celkově zpomalit průběh onemocnění. Lékem první volby jsou v případě relaps-remitentní formy takzvané léky modifikující průběh choroby. V současné době mají lékaři k dispozici tři přípravky – interferon beta, teriflunomid nebo glatiramer-acetát. Těmi vždy začíná terapie roztroušené sklerózy. Mechanismus účinku všech tří léků spočívá v potlačování abnormální imunitní reakce vůči tkáním centrálního nervového systému. Nejnovějším z nich je lék teriflunomid, který byl pro terapii roztroušené sklerózy v naší zemi schválen v roce 2014. Jaký je tedy mezi jednotlivými léky rozdíl?
Při selhání léků první volby je možné posílit terapii a zaměnit léky za preparáty druhé volby, mezi něž patří natalizumab a fingolimod. Klasická cytostatika (léky zastavující růst buněk) jsou dnes spíše na ústupu vzhledem k jejich nežádoucím účinkům a možnosti užít při vysoké aktivitě nemoci léky druhé volby.
Takzvaná symptomatická terapie neboli léčba zaměřená na příznaky nemoci je nezbytnou součástí léčebného plánu. Podávají se léky proti bolesti, závratím, obtížím s močením a poruchám sexuálních funkcí nebo antidepresiva. Zvýšenou svalovou ztuhlost (spasticitu) lze ovlivnit rehabilitací a léky uvolňujícími svalstvo. Proti únavě je na prvním místě doporučeno pravidelné cvičení. Kvůli výrazné psychické zátěži v důsledku dlouhodobého onemocnění je nemocným také doporučena podpůrná psychoterapie. Někteří odborníci doporučují podávání vitaminu D, i když mechanismus jeho účinku v terapii roztroušené sklerózy nebyl dosud objasněn. Poslední, ale neméně důležitou součástí léčby jsou fyzioterapie a rehabilitace, které pomáhají překonávat každodenní potíže s vykonáváním běžných činností, pohybem či rovnováhou.
(holi)
Zdroj: http://portal.klubsms.cz/assets/files/prednasky/Soucasna%20lecba%20roztrousene%20sklerozy%20mozkomisni.pdf
http://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/lecba-roztrousene-sklerozy-467514