#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Každodenní tipy / Pacientský příběh: „Nejvíce mi pomáhá pravidelné cvičení a fyzioterapie.“

Každodenní tipy

Pacientský příběh: „Nejvíce mi pomáhá pravidelné cvičení a fyzioterapie.“

Pacientský příběh: „Nejvíce mi pomáhá pravidelné cvičení a fyzioterapie.“

Roztroušená skleróza je závažné onemocnění centrální nervové soustavy, které nezřídka končívá i invaliditou. Dnes se díky moderním lékům a fyzioterapii daří zvyšovat kvalitu života lidí trpících touto chorobou, a udržet je tak aktivní co nejdéle.

Od nenápadného příznaku k nepříjemné diagnóze

Pavel Štoček (46) je pacient, kterému lékaři před pěti lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Pan Pavel tehdy v zaměstnání pracoval ve výškách a při pravidelné pracovní prohlídce si lékařce postěžoval na lehce rozostřené vidění, které se při poloze v sedu vždycky zlepší. Sám to tehdy nepovažoval za nic významného, ale svědomitá lékařka mu pro jistotu doporučila návštěvu neurologické ambulance. Neurolog po četných vyšetřeních, včetně magnetické rezonance, vyslovil podezření na roztroušenou sklerózu, kterou pak potvrdila i lumbální punkce.

Cesta k biologické léčbě

Pan Pavel začal užívat kortikoidy, žádné jiné léky tehdy totiž ani dostupné nebyly. Dlouho žádné potíže nepociťoval a nemoc se u něj nijak zvlášť neprojevovala. Asi za dva roky si všiml, že mu začaly tuhnout nohy a neujde už tolik co dříve. Měnil tehdy zaměstnání a při vstupní prohlídce mu lékař překvapivě zjistil, že nevidí na pravé oko. Podrobnější vyšetření odhalilo otok v oku, který naštěstí lékaři vyléčili, takže nyní vidí i na pravé oko dobře. Místo kortikoidů začal užívat imunosupresivní léky a před rokem se dostal i k moderní, biologické léčbě.

Pomáhá cvičení i psychoterapie

Dříve se sportu věnoval aktivně, dokonce závodně lyžoval a dělal i orientační běh. Dnes už si může dovolit sportování pouze na rekreační úrovni. I tak se pohybu nevzdává. V nemoci mu pomáhá pravidelné domácí cvičení a kromě toho chodí i třikrát týdně na fyzioterapii. Navíc ho dokáže pořádně „nakopnout“ každoroční pobyt v lázních. Sám přiznává, že cvičení ho nabíjí i po psychické stránce. Pochvaluje si i pravidelnou návštěvu psychoterapeutky, což mu pomáhá nepoddat se nemoci a nestát se kvůli ní mrzoutem. Označuje za velkou výhodu, že má fyzioterapii i psychoterapii poblíž svého bydliště. Podporu cítí i v pacientské organizaci Roska České Budějovice, která mu už víckrát v životě pomohla. Má zde možnost potkávat se s lidmi, které trápí stejná nemoc, a výměna zkušeností je dle jeho pohledu k nezaplacení.

V současnosti pracuje pan Pavel na poloviční úvazek. Kromě pracovních povinností se věnuje i rodině a svým dvěma dětem. Snaží se co nejlépe pečovat o svou fyzickou i psychickou stránku a věří, že díky stále pokročilejším možnostem léčby se podaří udržet jeho nemoc co nejdéle pod kontrolou.

(hah)

Zdroj:

www.nfimpuls.cz