Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Podmínky služby:  Souhlasím s podmínkami
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 334 záznamů z celkového počtu 334, zobrazeny 1. - 30.
[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Dotazy a odpovědi

28.5.2019

Dobrý den, před pár dny jsem na internetu narazila na článek o RS, ve kterém paní psala, že na RS se u ní přišlo, když šla k lékaři s mravenčením v ruce. Dost to se mnou otřáslo, protože toto mravenčení a brnění mám v levé ruce už několik měsíců a myslela jsem si, že to mám z práce, jsem řidička tramvaje a ta se řídí pákou tlačenou levou rukou. Mám velký strach a pořád se mi to honí v hlavě...to co jsem si potom přečetla o RS by totiž mohlo vysvětlovat podivné věci, co se mi dějou poslední asi 2 roky. Při rychlejší chůzi nebo běhu se mi občas stane, že nečekaně spadnu, jakobych zapoměla levou nohu vzadu a už to nedokážu zabrzdit a letím celou váhou k zemi. Vždycky mívám rozbité kolena a kamarádi se mi už smějou, že jsem horší než malé dítě. Vloni v létě jsem takto spadla při rychlém přecházení přechodu pro chodce a málem mě přejelo auto, které myslelo že přejdu a ono plynule projede, nečekalo, že sebou prásknu. Navíc jsem pár dní po tomto pádu přestala cítit levou holeň, zpočátku tedy skoro celou nohu od kolene ke kotníku, postupně se citlivost od lýtka jakoby vracela, jen přes holenní kost to vydrželo několik měsíců. Byla to nejprve necitlivost, později taková divná citlivost, např. mě ta holeň začla svědit a když jsem se poškrábala, místo očekávané úlevy to poškrábání prudce bolelo. Když se mi po cca 3 měsících citlivost vrátila, začla mi mravenčit levá ruka. To taky trvalo několik měsíců, během dne se intenzita měnila v brnění nebo i pálení. Poslední 2 dny už je to na ústupu, už mi jemně brní jen konečky prstů. No a poslední potíž mám už více než 2 roky a to jsou problémy s močením, chodím často, protože mi to nejde najednou, nebo se mi moc chce a pak to až bolí, ale jde to jen trochu. Tuhle věc jsem jedinou řešila s praktickou lékařkou, ale krev byla v pořádku, tak se to uzavřelo jako psychický důsledek z práce kdy nemám možnost si odskočit kdykoliv. Tak jsem chtěla poprosit o radu, jestli má smysl jít k neurologovi, když zrovna nemám žádné problémy (předpodkládám, že než přijdu na řadu už bude ruka v pořádku) a jestli se vlastně můžu objednat přímo na neurologii, jestli nebudu potřebovat žádanku od praktika. Toho bych totiž potřebovala vynechat, stále doufám, že to je jen shoda náhod a v tom případě o tom nechci mít u praktika záznam, měla bych problémy u každoroční preventivky v práci. Moc děkuji, M. Pospíšilová

24.5.2019

Dobrý Den chcem sa opýtat či ide o RS MILLER RÓBERT 27.09.1993, RC:930927/9320, ČP:9309279320 z obrazovacie 04 . 04, 2016 Lekár MR; MR — Mozog + zadná jama nález : Mozog , intrakranium : T2 tse sagř T2 tse tra, T1 se Era, T2 hlade Era dark fli ep 2d di ff , natÍvne a past:kontrastne s podanÍm RT., . v . SPIN echo TI + GD . Kortikálne neuroštrukt;úry mozg-u supra — a infratentoriálne Sů bez Ložiskových patomorfoLogických zmien. Pons cerebri mesencephalon , predi žená mlecha bez ložiskových patomorfologiekých zmien, bez signálovej patologie , Temporálne laloky mozgu bazálne gangliá , oblast' talamov , hippokampov parahippokampov bez ložiskových patomorfologických zmłen V bielej mozgovej hmate hemisfér mozgu periventrikulárne úrovni frontálnych rohov oboch postranných mozgových komor a paravenErikuIárne v úrovni frontálnych rohov oboch postranných mazgových komör ojedinelé T2 hyperintenzné bielohmoťné lézie demyelinizačnej povahy charakteru nešpecifických demyelinizačných léziÍ . Dohromady pozorovat' prítomnosť 4 demyelinizačných lézií . Váčšia demyelinizaëná lézia je v subkortikálnej bielej mozgovej hmote F—P vlavo ktorej rozmer je 5,10 mm. Bez známok pozitivneho postkontrastného enhancement. Bez Čerstvých ischemických zmien v neuroštzukťúrach mozgu supra— a infratentoriáine . Komorový systém mozgu v strednej rovine symetri cký , gracilný bez známok s tredočiarového presunu Systém PND vzdušný Nosové septum výrazne doprava deviované Oblast' kaudy obraze bez možnosti detailnejšieho hodnotenia. Záver : Kortikálne neuroštruktúry mozgu supra— a infratentorłálne sú bez ložiskových patamorfologi ckých zmien. Ojedinelé T2 hyperintenzívne b.ielohmoené lezl e demyelinizaěnej povahy perlventrikulárne frontálne v úrovni frontálnych rohov postranných mozgových komor a fronto—parietálne bilat. úrovni fronto parietálnej subkortikálnej bielej hmoty Dohromady cca 5 demyelinizačných Lézi í velkosti do 5 mn. Na) skŐr sa jedná o demyelinizačné lázie vaskulárneho charakteru mikrovaskulárneho charakteru, chronického štádia. Nález je velmi mi.erny , di Komorový systém mozgu bpn Bez čerstvých ischemických zmien v neuro štruk túrach mozgu Poúrazové zmeny v neuroštruktúrach nozgu nezobrazené Sys PND vzdušný Nosové septum deviované doparava . Výsledné skeny sú rušené pohybový artefaktami MUDr. Ménová Katarína Drha: 09.05, 2016 MUDr. Martin Chudý N220010C4201 A74792004

22.5.2019

Dobrý den.Zadávala jsem dotaz 20.5.2019. Zjevně k mému dotazu spadla odpověď týkající se dotazu pode mnou. Jsou tam i vidět dvě stejné odpovědi. Mohla bych Vás tedy ještě jednou požádat o odpověď na můj dotaz? Původní dotaz přikládám níže. Moc Vám předem děkuji. Dobrý den paní doktorko, moje potíže jsou tyto. V roce 2014 časté a velké bolesti za levým okem. Docházelo i k dočasným viditelným změnám oka (vytahování víčka). Tehdy vyšetřena pouze CT - bez nálezu.Zlepšení stavu po vysazení antikoncepce.Nyní od března brnění spodní části těla - od pasu dolů.Brnění obou DK, levá více.Občas záškuby.Při delší chůzi bolest nohou,až křeče. Po koitu brnění genitálií cca vždy 20min.Občas potíže se stolicí. Při močení někdy i malý únik stolice. Mám za sebou tato vyšetření. LP -zvýšený albumin CSF.Oligoklonální pásy nalezeny v likvoru 19 a v séru 4. Pásy v séru slabé, mají výraznější protějšky v likvoru.Pásy migrují v celé zóně.Prokázána výrazná intrathek. syntéza oligoklon. IgG.Dále MR mozku.Vlevo v insule jedno drobné T2 hypersignální ložisko 3mm uložené subkortikálně.Další neostře ohraničené ložisko je v bílé hmotě v centrum semiovale vlevo vel 5mm.Postkontrastně bez známek sycení.Lehce zesílené slizniční lemy v ethomoidálních sinech a v pravém maxilárním sinu, MR krční páteře bez nálezu. Poté MR hrudní páteře (bez kontrast. látky) bez nálezu. MR bederní páteře nemám. Dále vyšetření SEP- Lehce abnormní SEP n.tibialis vlevo, lehké prodloužení CCT odpovídá možnosti postižení centrální somatozenzorické dráhy.Mám po kapačkách solumedrolu 4g. Čekám na termín v RS centru. Nyní diagnoza pana doktora - možná RS, pozit. nález v likvoru, negativní v MR. Je možnost, že to ještě nebude diagnóza RS? Pokud ne, co může znamenat špatný výsledek LP a co znamená výsledek MR mozku?Jsem delší dobu hrozně unavená, fyzicky a nyní i psychicky. Nejhorší je to, že stále nevím, co mi je a jaký bude další postup... Moc Vám děkuji za odpověď.

20.5.2019

Dobrý den, moc Vás prosím o radu. V srpnu 2018 jsem přestala cítit nohu od kotníku dolů. Přidalo se motání hlavy, zdvojené vidění. Občas brnění a třes rukou. Velké bolesti hlavy. Navštívila jsem obvodního lékaře. Ten mě poslal na EMG. Tam jsem se dostala v lednu 2019. Tam byl nález možno vyhřezlá plotýnka, hraniční nález pro senzitivní PNP. Doporučeno MR páteře a krevní testy. Krevní testy mě poslal obvodní lékař hned. Výsledkem jen snížená hodnota vitamínu D. Jinak vše v pořádku. Na MR jsem se dostala koncem 02/2019. K MR páteře mi ještě obvodní lékař sám nechal raději i udělat MR mozku. Výsledek: MR páteře nějaké drobnosti, ale v podstatě mi bylo řečeno, že v pořádku. MR mozku 10 nespecifických hyperinenzních T2 ložisek, parainfekčních či pozánětlivých, 3 ložiska na spodní straně kalózního tělesa 2 vpravo, 1 vlevo, fif dg nález nevylučuje možnost demyelinizace. Obvodní lékař mě tedy poslal do nemocnice na neurologii. Tam se ke mně chovali spíše jako k někomu, kdo si vymýšlí. S větou, tak jestli teda chcete, tak Vám necháme udělat lumbální punkci. Vzhledem k tomu, že jsem poslední dobou hodně unavená, někdy tak moc, že ani v práci nevydržím, jsem řekla, že bych to vyšetření podstoupila. Na odběr jsem se dostala koncem 03/2018. Odběr byl hodně náročný, povedlo se na šestý pokus. Jediné, co si přeji, už na to nikdy nejít :(. Po měsíci jsem si volala do nemocnice na výsledky, kde mi paní lékařka sdělila, likvor je v pořádku. Telefonní hovor trval asi 3 min, včetně čekání při přepojování na lékaře. Tak jsem neměla v ruce nic, jen informaci, že jsem zdravá. Já ale potíže mám stále. Tak mi to nedalo, zavolala jsem si tam znovu a poprosila jsem je o nějakou zprávu pro obvodního lékaře, který chtěl moje výsledky. Připravili mi zprávu, kterou mi předala sestra mezi dveřmi. Tam je věta, že v likvoru neshledávají přesvědčivou přítomnost floridních zánětlivých změn. Pouze mírná elevace IL1. Můj obvodní lékař mě s tímto papírem poslal do ordinace k neurologovi, který má ordinaci v našem městě. Šla jsem se objednat, ale bylo mi řečeno, že nejdříve koncem září. Jsem tedy objednaná. Teď v sobotu mi ale začala hodně brnět pravá ruka, týká se to jen spodní strany předloktí, až k malíčku a prsteníčku. Brnění se střídá s necitlivostí. Je to moc nepříjemné. Ostatní potíže stále přetrvávají. Já nevím, co mám dělat. Jestli jít k lékaři, čekat do konce září. Co to můžu mít, RS tedy byla úplně vyloučena? Moc mě to mrzí. Moc Vám děkuji za radu a přeji krásný den.

20.5.2019

Dobrý den paní doktorko, moje potíže jsou tyto. V roce 2014 časté a velké bolesti za levým okem. Docházelo i k dočasným viditelným změnám oka (vytahování víčka). Tehdy vyšetřena pouze CT - bez nálezu.Zlepšení stavu po vysazení antikoncepce.Nyní od března brnění spodní části těla - od pasu dolů.Brnění obou DK, levá více.Občas záškuby.Při delší chůzi bolest nohou,až křeče. Po koitu brnění genitálií cca vždy 20min.Občas potíže se stolicí. Při močení někdy i malý únik stolice. Mám za sebou tato vyšetření. LP -zvýšený albumin CSF.Oligoklonální pásy nalezeny v likvoru 19 a v séru 4. Pásy v séru slabé, mají výraznější protějšky v likvoru.Pásy migrují v celé zóně.Prokázána výrazná intrathek. syntéza oligoklon. IgG.Dále MR mozku.Vlevo v insule jedno drobné T2 hypersignální ložisko 3mm uložené subkortikálně.Další neostře ohraničené ložisko je v bílé hmotě v centrum semiovale vlevo vel 5mm.Postkontrastně bez známek sycení.Lehce zesílené slizniční lemy v ethomoidálních sinech a v pravém maxilárním sinu, MR krční páteře bez nálezu. Poté MR hrudní páteře (bez kontrast. látky) bez nálezu. MR bederní páteře nemám. Dále vyšetření SEP- Lehce abnormní SEP n.tibialis vlevo, lehké prodloužení CCT odpovídá možnosti postižení centrální somatozenzorické dráhy.Mám po kapačkách solumedrolu 4g. Čekám na termín v RS centru. Nyní diagnoza pana doktora - možná RS, pozit. nález v likvoru, negativní v MR. Je možnost, že to ještě nebude diagnóza RS? Pokud ne, co může znamenat špatný výsledek LP a co znamená výsledek MR mozku?Jsem delší dobu hrozně unavená, fyzicky a nyní i psychicky. Nejhorší je to, že stále nevím, co mi je a jaký bude další postup... Moc Vám děkuji za odpověď.

17.5.2019

17.5.2019 Dobrý den, v posledních mnoha mesících po extrémním stresu (rodina byla oběti trest.cinu a jsme proto ve financni pasti, mám několik zaměstnání i s diagnózou úzkostne depresivních poruch a syndromu vyhoreni, podezřením na ADHD a bipolarni poruchu, nemám čas odpočívat a ani to nejde), pociťuji, že se fyzicky zhorsuji, psychicky take. Sportuji, kdykoliv to lze a bojují s tím. Beru neurol a lyricu, AD netoleruji. Léčil se v NUDZ. Je mi 50 let, v roce 2011 mi vlivem stresu zcela ochabla leva paze a ztuhly svaly na leve strane krku a hrudni patere. Byl jsem rok v peci fyzioterapeuta. Od te doby me pri stresu a unave pali cela leva horni polovina tela a v poslední dobe tuhnou mi svaly na celych zadech a pali tez. Trva to vzdy par dni. EKG je ok, EEG nemám zatím výsledek z NUDZ, prý je snad ok. Trpím obcas motaním hlavy, nejistou chůzi, obcas zlobi zhorseni zraku (mozna je to lyricou), poruchami soustředění, trpivam nespecifickou bolestí svalu na zádech a v pazich, ztrácím sílu, pichanim v kloubech, také trpím castou extremni únavou, někdy i v takové míře, že nemohu o víkendu ci vecer vstát a někdy častým nutkáním na močení (bez zánětu močových cest, psychické poruchy mám od 24 let a toto jsem měl naposled v 35 letech, odeznělo to po neurolu). Někdy trpím pocity buseni srdce, horka, slabosti v nohou, křečemi v prstech leve ruky A vadí mi chlad (stažením svalu) a samozřejmě diky psychickemu stavu vsemi priznaky depresi a uzkosti. Mám se obávat onemocnění RS, nebo se na ni tyto příznaky nevztahují a jedná se pouze o příznaky doprovázející dlouhodobou únavu stresem, z vyhoreni a psychických poruch? Mám starost o rodinu, musím hodne pracovat na uhradu dluhu z neplneni nahrady skody podvodnikem, ktery nas okradl a potrebuji byt v plne sile. Odběry krve týkající se stitne žlázy jsou ok, resp.hranicni, po vyšetření v NUDZ před zvazovanim nasazení Lithia. Nakonec jej neberu. V dětství jsem měl zánět mozku a malého mozku. Od té doby jsem neabsolvoval žádné neurologické vyšetření. Dědeček mi zemřel na nador na mozku, psychické poruchy máme v rodině dědičné. Děkuji za informaci.

15.5.2019

Dobrý den, prosím radu. Byla jsem na vyšetření na neurologii kvůli náhlé necitlivosti pravé poloviny těla (od krku dolů). Dále jsem před dvěma roky měla při jízdě na kole pocit výpadku rozného pole v levém oku. Oko trochu cítím, ale nejsou to vyloženě bolesti. Zrak se mi nezhoršil, dioptrie mám 20 let stejné (na každém oku jednu dioptrii, takže skoro nic). Byla jsem s podezřením na RS poslána na MR a LP. Na MR se našly vícečetné demynelinizační plaky v mozku supratentoriálně, 3 z nich jsou aktivní. Aktivní plaka na krční míše v úrovni C2. Rozbor mozkomíšního moku byl proveden se závěrem, že laboratorní obraz svědčí o serosním zánětlivém postižení CNS s intrathekální oligoklonální syntézou imunoglobulinů a podporuje úvahu o dg RS. Indicie nasvědčující dg neuromyelitis optica nenalezena. Dále je také uvedeno, že v cytlogickém obraze likvoru je patrna hraniční lymfocytární pleiocytosa. Zarazila mě jedna věc. Nebyl mi proveden mikrobiologický rozbor! Není toto konstatování spíš náznakem toho, že mám spíš neuroborelliosu, nebo nějaké jiné onemocnění způsobené virovou infekcí? Klíště jsem měla přisáté mnohokrát. Teď mám obavy, pokud přistoupím na léčbu imunosupresivy, tak se vystavuji většímu nebezpečí. Jsem po přeléčení SoluMedrolem 5g, aktuálně užívám Medrol, měla bych začít užívat bioléčbu a mám strach, že diagnóza nebyla důkladně stanovena. Už jen z pocitu těch přisátých klíšťať, výskytu borelliózy u kolegů v mém okolí a také s ohledem na to, že každoročně jsem léčena makrolidovými antibiotiky, které mi přinášení úlevů. Po čase se potíže bohužel zase vrátí, protože léčba je chvilková. V krevních testech, které jsem si nechala udělat, mám pozitivní Chlamydophila pneumoniae, ta mi způsuboje ten úporný kašel a reaguje na ta antibiotika. Děkuji moc na případnou radu. Jsem teď trochu bezradná.

06.5.2019

Dobrý den, posledních několik dnů se cítím zvláštně. Zdá se mi, jako bych pravou polovinu těla (hlavně končetiny a obličej) cítila jinak než je obvyklé. Zdá se mi méně pohyblivá méně citlivá a občas jako by ve mě cukalo, nebo mi "vibrovala" kůže. Začínají mě pobolívat klouby a jsem nezvykle unavená a mám problém se soustředit na učení. Asi před rokem nebo půl jsem měla obdobné potíže, jen nyní ze mi zdají o něco horší. Podezření tehdy padlo na RS. Krevní testy i míšní mok byli v pořádku, ale v pravé polovině mozku se objevily 4 léze. Přesto, že podle mně dostupných informací by to měl být důkaz nemoci, neurolog naznal, že se o RS nejedná, protože mám potíže s pravou polovinou těla, ale levá hemisvéra je v pořádku. Léze prý mohou někteří lidé mít, aniž by cokoliv znamenaly nebo způsobovaly jakékoliv potíže. Mezi tím jsem přešla k neurologovi pro dospělé. I ten řekl, že je vše v pořádku (předpokládám, že viděl výsledky magnetické rezonance). Nechci zde samozřejmě nikoho zpochybňovat. Navíc výsledky viděli hned dva lékaři v oboru, takže je nepravděpodobné, že by se oba mýlili. Také se mi zdá RS nepravděpodobná, obzvlášť když je mi teprve 17 let. Jiná příčina obtíží nebyla nalezena, a vše se pozděj vrátilo do normálu. Mám jen docela strach a chtěla bych mít jistotu, že je vše v pořádku. Je možné, že se jedná pouze o potíže s krční páteří, např. kvůli nedostatku pohybu, jak mi naznačily sestry v nemocnici (nejsem totiž zrovna sportovec)? Předem děkuji za jakékoliv informace.

27.4.2019

Dobrý den, v posledních mesících pociťuji, že nejsem úplně v pořádku. Trpím zvýšenou svědivostí nártů (bez projevů na kůži), tuhnutím levé nohy od kolene dolů, nespecifickou bolestí rukou i nohou (pomáhá končetinami hýbat, případně je napínat a protahovat tak, až je cítit svalová bolest), také trpím dlouhodobou únavou, někdy i v takové míře, že odmítám jít do školy nebo práce, protože nemohu vylézt z postele, jsem také emocionálně nestabilní (ráno vstanu, mám skvělou náladu a pak se stane něco drobného a prakticky okamžitě mám špatnou náladu, která mě provází až do konce dne), trpím bolestmi hlavy (pravé čelo a spánek) a také opakovaným skotomem pravého oka (potvrzen i vyšetřením perimetru) a častým nutkáním na močení (bez zánětu močových cest). Někdy trpím teplotními změnami - zima/horko, křečemi v prstech nohy, tuhnutím zádových svalů a docela často se při zvedání ze sedu či lehu dostaví chvilkové zatmění před očima či malá závrať. Padají mi věci z rukou, také mám mnoho modřin, protože někdy nevypočítám z jaké vzálenosti mám obejít stůl nebo roh v místnosti. Neudržím pozornost (uprostřed věty v knize přeruším čtení a jdu se podívat na film/nevydržím poslouchat, co mi někdo sděluje, odkývu to, ale vůbec si to nepamatuji, případně si ani neuvědomuji, že na mě někdo mluví - a to nejen v banálních rodinných konverzacích, ale také při konzultacích ve škole či pohovorech v práci). Momentálně čekám na poslední vyšetření perimetru a poté dostanu žádánku na neurologii. Mám se obávat onemocnění RS, nebo se na ni tyto příznaky nevztahují a jedná se pouze o příznaky doprovázející dlouhodobou únavu? Děkuji za informaci.

Poradna Lékaře
Miroslava Pospíšilová
28 / 5 / 2019

Dobrý den, před pár dny jsem na internetu narazila na článek o RS, ve kterém paní psala, že na RS se u ní přišlo, když šla k lékaři s mravenčením v...

Lékař
13 / 6 / 2019

Dobrý den, brnění ruky může mít více příčin, nikoli jen roztroušenou sklerosu. Bohužel nepíšete, které prsty brní, ale podobné příznaky mohou být...

Celá odpověď
Dominika
26 / 5 / 2019

Dobrý den,manželovi byla v prosinci diagnostikována RS. Po přeléčení atak si od dubna aplikuje 3 x týdně Rebif, po kterém trpí chřipkovými stavy.Na...

Lékař
13 / 6 / 2019

Dobrý den, Chřipkové příznaky po injekci těchto preparátů jsou běžné. Nejsou zdravotně závažné, ale subjektivně někdy nepříjemné. U každého z různou ...

Celá odpověď
Tatiana Tabačková /
26 / 5 / 2019

Dobrý den,5 let mám RS,užívám Gilenya.Na jaře a v létě je mi znatelně hůř,špatně se mi chodí,mám často spasticitu.Co s tím?Děkuji,T.

Lékař
4 / 6 / 2019

Dobrý den, pokud užíváte Gilenyu, jste jistě pacientkou RS centra. Sdělte Vaše potíže tamnímu lékaři, může dle stavu ordinovat léky, které pomohou...

Celá odpověď
Naposledy navštívené dotazy
Soutěž o sadu krájecího prkénka z bambusového dřeva a nerezového nože

Soutěž o sadu krájecího prkénka z bambusového dřeva a nerezového nože

Platnost: 1. 6. - 30. 6. 2019
V červnu budeme soutěžit o sadu krájecího prkénka z bambusového dřeva a nerezového nože.