Platnost: 1. 1. - 31. 12. 2020
Vážení uživatelé,
v současnosti na webu neprobíhá žádná soutěž.
Děkujeme za pochopení.
www.ereska-aktivne.cz
Zdravý životní styl znamená volit ty aktivity, které jsou zdraví prospěšné, a současně vyloučit to, co je zdraví škodlivé. Pro chronicky nemocné, a to platí i pro pacienty s roztroušenou sklerózou, je volba zdravého životního stylu zásadní pro udržení co nejdelší soběstačnosti a nezávislosti i dobré kvality života.
Žít zdravým životním stylem neznamená dbát jen o tělesné zdraví, ale věnovat se také zdraví duševnímu, pečovat o celkovou psychosociální pohodu. K tomu přispívají nejrozmanitější aktivity, jako je cvičení, sport, provozování koníčků, cestování či dobrovolnická činnost. Nalézt optimální individuální životní styl odpovídající schopnostem a zájmům pacienta je levný a účinný způsob, jak zmírnit dopady spojené s progresí onemocnění.
Změna životního stylu, kterou je často nutno provést v důsledku onemocnění, není jednoduchá, ale také není nemožná. Jedním z hlavních cílů nemocných s roztroušenou sklerózou je udržet se co nejdéle v zaměstnání. Za tímto účelem je třeba hledat cesty, jak přizpůsobit pracovní místo a pracovní dobu omezením pacienta. Pokud musí přesto nemocný z důvodu svého postižení opustit dosavadní zaměstnání, je důležité, aby pro zachování zdravé sebeúcty nalezl náhradní aktivity, které jej budou těšit a budou mu připadat smysluplné.
Být součástí místní komunity a podílet se na obecně prospěšných aktivitách je jedna z cest, jak se vyrovnat s omezením, které s sebou nemoc může přinášet. Také činnosti jako vaření, zahradničení či chovatelství představují vhodný způsob, jak se udržet v dobré duševní i fyzické kondici. Současně tyto aktivity otevírají možnosti k navazování nových sociálních kontaktů.
Provozovat vhodný druh sportovní aktivity má příznivý dopad na zdraví a celkový pocit životní spokojenosti. V návaznosti na druh a míru postižení je třeba přizpůsobit sportování možnostem pacienta a eventuálně využívat speciálních pomůcek. Volit je možné z širokého spektra indoorových i outdoorových aktivit. Příkladem takových sportů může být aerobní cvičení, jóga, taj-či nebo plavání, ale vybrat si lze i jízdu na koni, bowling, potápění, tenis na vozíku či lyžování na monoski a mnoho dalších oblíbených sportů.
Omezení spojená s roztroušenou sklerózou mají dopad i na možnosti cestování. Pacienti jsou často nuceni přemýšlet, jak a kam mohou cestovat, popřípadě zda vůbec mohou cestovat. Plánování a pečlivá příprava jsou nezbytnými předpoklady úspěšných cest. Promyslet je zapotřebí takové věci, jako zda bude kde uchovávat léky, které potřebují být v chladu, zda je hotel bezbariérový a je k zapůjčení vozík, jaké je ve vybrané destinaci klima a zda jej bude nemocný snášet a další detaily.
(ask)
Zdroj: www.msif.org
Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila. Je mi 39 let. Loni v srpnu, cca 6 měsíců po narození druhé dcery, mě začaly obtěžovat různé potíže. Jedná ...
MUDr. Daniela Králová: Dobrý den paní Kristýno, dle popisu obtíží si spíše nemyslím, že by mělo jít o projevy RS, důležité ale je, že jste byla vyšet...
Celá odpověďJiž 5 let zkoumají lékaři diagnozu, padám, ale hlava se netočí, najednou to se mnou švihne a octnu se na zemi, tak jsem si zlomila ruku, mám potíže...
MUDr. Kseniia Bilomeria: Dobrý den, paní Jarmilo, děkuji za Váš dotaz. Opakované pády můžou být způsobeny onemocněním nervového systému (například, P...
Celá odpověďDobrý den, je mi 27 let. Trápí mě mravenčení a svědění chodidel, ale netrvá celý den. Někdy i tuhnutí. Brnění po dlouhém stání či sezení - nohy,...
MUDr. Veronika Horáková: Dobrý den, z popisu Vaších potíží nelze určit příčinu. Roztroušená skleróza je onemocnění velice složité, klinický obraz je ...
Celá odpověďOčkování proti covidu-19 je přednostně určeno vyšším věkovým kategoriím a také chronicky nemocným. Na druhou stranu je to s vakcinací u roztroušené sklerózy (RS) komplikovanější a je k němu třeba přistupovat opatrně. Jaké je tedy resumé u pacientů s RS, očkovat, či neočkovat?
Jaké kroky následují poté, co lékař vysloví podezření na roztroušenou sklerózu? Jaká vyšetření je obvykle třeba udělat? A co lze od těchto vyšetření čekat?
Jaké jsou podtypy autoimunitní nevyléčitelné nemoci – roztroušené sklerózy (RS) – a proč je toto dělení důležité? A jaký se dá u jednotlivých typů choroby očekávat vývoj?
Přesná příčina roztroušené sklerózy nám zatím není známa. V hledáčku vědy je však hned několik hlavních podezřelých. Co s vysokou pravděpodobností stojí za tímto onemocněním?
Mnoho jedinců, kteří se potýkají s roztroušenou sklerózou, se zároveň dočká vlastních potomků. Péče i výchova v těchto rodinách však bývají v některých ohledech specifické. Jak přistoupit k informování dítěte? Je dobré dítě zapojovat? A do jaké míry je roztroušená skleróza dědičná?
Jana Vlčková je usměvavá maminka tří dcer. Ačkoliv trpí roztroušenou sklerózou (RS), její optimistický přístup k životu je obdivuhodný. Přesto přiznává, že když se dozvěděla o své diagnóze, i ona musela zahánět černé myšlenky. V první chvíli si roztroušenou sklerózu automaticky spojila s invaliditou. Po konzultacích se svou ošetřující lékařkou ovšem získala všechny relevantní informace a zjistila, že její situace je mnohem příznivější, než původně předpokládala. Současná medicína umí pacientům s roztroušenou sklerózou poskytnout léčbu, která vývoj nemoci dokáže významně pozitivně ovlivnit.
Přesná příčina roztroušené sklerózy nám zatím není známa. V hledáčku vědy je však hned několik hlavních podezřelých. Co s vysokou pravděpodobností stojí za tímto onemocněním?
Přesná příčina roztroušené sklerózy nám zatím není známa. V hledáčku vědy je však hned několik hlavních podezřelých. Co s vysokou pravděpodobností stojí za tímto onemocněním?
Kolísavý průběh roztroušené sklerózy snadno svede k tomu, že hledáme pomoc nejen u lékařů a ve zdravotnických zařízeních. Je nutné být velmi obezřetný. Zatímco některé metody alternativní medicíny mají efekt pouze v provětrání vaší peněženky, jiné mohou být prospěšné.
Pokud vám lékař sdělí diagnózu chronického a nevyléčitelného onemocnění, vždy se jedná o šok a těžkou životní zkoušku. Jak se vyrovnat s touto novou skutečností a kde hledat odpovědi na své otázky?
Léčbu roztroušené sklerózy dodržujete důsledně, ale s preventivními prohlídkami a léčbou jiných nemocí jste na štíru? Pozor! Průběh tohoto autoimunitního onemocnění významně ovlivňují i přidružené choroby. O které nemoci jde a co konkrétně vyvolávají?
Léčba roztroušené sklerózy prošla v posledních 20 letech obrovským vývojem. Víte, jaké jsou současné možnosti terapie této chronické nemoci?
Víte, co je to roztroušená skleróza? Jaké jsou její projevy a co dělat při podezření na toto onemocnění?
Roztroušená skleróza patří mezi onemocnění s velmi různorodými projevy. I z toho důvodu mnoho pacientů řadu let tápe, potýká se s nespecifickými potížemi a navštěvuje různé lékaře, než se dočká potvrzení diagnózy. Podobně tomu bylo i u 41leté Štěpánky. Této pacientce navíc „nesedělo“ více léčivých přípravků, což v průběhu let komplikovalo a stále komplikuje léčbu.
Jak je to s těhotenstvím u roztroušené sklerózy? Je při tomto onemocnění ovlivněna plodnost? A připadá v úvahu metoda asistované reprodukce?
Únava u pacientů s roztroušenou sklerózou je jedním z velmi častých příznaků, které negativně ovlivňují jejich každodenní život. Úkony, které zdravý jedinec zvládne v podstatě mimochodem, mohou být pro nemocné velmi zatěžující. Pacienti navíc zůstávají nepochopeni – míru únavy totiž nelze změřit ani vidět. Je možné tento paralyzující stav zlepšit?
Byla vám sdělena diagnóza klinicky izolovaného syndromu (CIS) a nevíte, co to znamená? Jak souvisí CIS s roztroušenou sklerózou a proč je toto označení důležité?
Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, které se projevuje tělesnými i psychickými potížemi. Pohybová aktivita je může pozitivně ovlivnit. Možností, jak se hýbat, je mnoho. Například lze zvolit poněkud netradiční cvičení, při kterých si zlepšíte fyzickou kondici a zároveň si odpočine hlava.