Domů / Novinky / Cestování s roztroušenou sklerózou: Tipy pro bezpečnou dovolenou

Novinky

Cestování s roztroušenou sklerózou: Tipy pro bezpečnou dovolenou

Cestování s roztroušenou sklerózou: Tipy pro bezpečnou dovolenou

Roztroušená skleróza patří mezi nejzávažnější onemocnění nervového systému. Díky pokrokům v medicíně ale i jedinci trpící roztroušenou sklerózou mohou prožít život naplno. A to se týká i cestování. Před případným balením kufrů je zapotřebí řádná příprava, aby vzpomínky na dovolenou byly jenom příjemné.

Kam vyrazit?

Pokud trpíte roztroušenou sklerózou, nemusíte se vzdávat cestování. Pro hladký průběh cest je však nutná řádná příprava. S pečlivým plánováním můžete vyrazit na aktivní dovolenou do přírody, ale i za ruchem velkoměst či za odpočinkem na prosluněné pláže. Je sice pravda, že příznaky roztroušené sklerózy může zhoršovat pobyt v teple, vysoké teploty ale neznamenají automatický zákaz. Před odjezdem konzultujte svůj zdravotní stav s ošetřujícím lékařem a rozeberte s ním vhodnost destinací, které máte aktuálně v hledáčku.

Pokud budete cestovat za teplem, je zapotřebí dbát na dostatečnou hydrataci, nošení světlého a prodyšného oblečení, ale také na umírněné slunění. Vybírejte si především hotely nabízející klimatizované pokoje a v období největšího horka, tedy mezi polednem a třetí hodinou odpoledne, pobývejte na chladných a stinných místech. Jistotu při rozhodování o vhodné destinaci pak představují lázeňské pobyty, které dokonce mohou být v rámci diagnózy roztroušené sklerózy hrazené ze zdravotního pojištění.

Předcházejte komplikacím

  • Mnoho hotelů a ubytovacích zařízení nabízí bezbariérový přístup. O tom, co tento pojem pro konkrétní ubytování znamená, se však raději informujte předem. Zajímat by vás měly především bezbariérový přístup do pokoje a jeho bezbariérové vybavení či přítomnost výtahu a dostupnost hotelových zařízení pro lidi se zhoršenou pohyblivostí.
  • Než vyrazíte na cestu, domluvte se se svým lékařem nebo lékárníkem na vhodném způsobu skladování svých přípravků. Pokud vyžadují skladování v chladu, informujte o tom předem zprostředkovatele ubytování, aby vám zajistili dostupnost chladničky. Obdobně lze zajistit skladování léků v chladničce i při přepravě letadlem.
  • Pokud vyrážíte do zahraničí, informujte se u svého lékaře o nutnosti očkování.
  • Dávejte si pozor na únavu. Nezapomínejte během dovolené na dostatečné množství spánku a klidnější denní režim, pokud se ráno probudíte a nebudete se cítit dobře, raději odpočívejte a pozměňte své plány.

Přeprava léků letadlem

Všechny léky byste měli přepravovat v originálních baleních. Spolu s léky je třeba vytisknout i lékařské potvrzení, které potvrzuje nutnost užívání těchto preparátů. Potvrzení je kromě českého jazyka nutné vyhotovit i v anglickém jazyce. Kromě tohoto potvrzení je vhodné sestavit pro případ nechtěné ztráty během cestování i seznam užívaných léčiv.

Přeprava léků nebývá pro letecké společnosti výrazným problémem, její konkrétní podmínky se ale mohou u jednotlivých společností lišit. Všechny druhy léků, včetně injekcí, můžete přepravovat v příručním i odbaveném zavazadle, a to bez omezení množství. To se nezbytných léků do 100 ml objemu totiž netýká. Raději však přepravce kontaktujte předem a dohodněte se s ním na podmínkách převozu léků. Komplikacím je v tomto případě lepší předcházet než je řešit až na letišti.

(holi)

Zdroje: 1. https://www.mssociety.org.uk/care-and-support/everyday-living/breaks-and-holidays/going-abroad

2. https://www.abovems.com/en_us/home/life/work-travel/10-tips-traveling-ms.html

3. https://health.usnews.com/health-care/patient-advice/articles/2017-08-18/the-challenges-of-travel-for-people-with-ms

4. https://www.prg.aero/predmety-jejichz-preprava-je-nejcasteji-dotazovana