Čtyři pomůcky pro lepší pohyblivost
Roztroušená skleróza je chronické onemocnění nervového systému, jehož průběh se liší případ od případu. Jisté je, že až u poloviny pacientů dochází ke vzniku více či méně závažných poruch hybnosti. Není však třeba propadat beznaději. Pokud váš krok už není tak jistý jako dříve, na pomoc přispěchají kompenzační pomůcky, které alespoň částečně navrátí radost z pohybu.
1. Berle a hole
Základní pomůcku pro život v pohybu tvoří berle a hole. Kompenzační pomůcku volíme především podle stupně poruchy a zachovalé svalové síly. Berle a hole slouží k podpírání slabší strany těla. Výška kompenzační pomůcky závisí na preferencích nemocného, ale i na doporučení fyzioterapeuta. Nemocní z estetických důvodů raději používají hole. Berle přece jenom více evokují pocit nemocnosti a invalidity. Vycházkové hole se tak mohou stát i módním doplňkem po vzoru starých anglických gentlemanů. Při používání berlí a holí je nezbytný správný nácvik chůze. Jedině správný trénink pohybu pod dohledem fyzioterapeuta vede k využití všech benefitů této kompenzační pomůcky. Někdy je také nezbytné využít služby ortopedické obuvi či různých bandáží, které zpevňují oslabené klouby.
2. Chodítka
Chodítko je další užitečnou pomůckou, jež přispívá k větší mobilitě pacienta. Oproti berlím a holím poskytuje větší stabilitu a klade menší nároky na svalovou sílu horních končetin. V České republice je k dostání mnoho variant chodítek, od těch nejjednodušších až po velmi sofistikované s kolečky a košíkem pro odkládání osobních potřeb.
3. Mechanické a elektrické vozíky
Mechanické vozíky jsou určeny pro pacienty se zachovalou silou horních končetin. K pohybu na kolečkovém křesle je totiž nutná práce svalstva paží a rukou. Při snížené svalové síle přichází vhod elektrický vozík, jenž se ovládá jemnými pohyby rukou. Při výběru vhodného vozíku je třeba brát v úvahu výšku sedu, rozložitelnost vozíku, prostornost sedací plochy či nosnost. Křeslo by nemělo být příliš hluboké, aby při sedu nedocházelo k deformaci kloubů a svalstva páteře a pánve. Pro jízdu v interiéru jsou vhodnější vozíky s většími zadními koly, pro jízdu ve venkovních prostorech naopak vozíky s většími předními koly.
4. Motorizovaná vozítka
Motorizované koloběžky, tříkolky či skútry jsou další alternativou při výběru pohybových pomůcek. Jsou vhodné především při poruchách chůze nebo rovnováhy. Nutnou podmínkou užívání bývá zachovaná síla nohou.
Pohyb je jednou ze základních potřeb lidského organismu. Nemocní trpící roztroušenou sklerózou o tuto radost často přichází. Poruchy pohybu tak vedou ke vzniku mnoha závažných fyzických i psychických útrap. Naštěstí existuje široké spektrum kompenzačních pomůcek, které alespoň částečně navrátí jistotu vašemu kroku. Jejich výběr určuje především zdravotní stav nemocného, ale taktéž příspěvky od zdravotních pojišťoven.
(holi)
Zdroj:
www.dummies.com
CO-CZ-0170