Deset tipů, jak udělat domov bezpečnější a pohodlnější
Příprava kávy, ranní sprcha, oblékání se, … Tyto a mnohé další každodenní aktivity mohou pro nemocné s roztroušenou sklerózou představovat problém. Jak si své bydlení přizpůsobit tak, abyste nenaráželi na obtížně překonatelné překážky?
- Pro jednotlivé aktivity mějte vše potřebné na jednom místě a po ruce.
- Nejčastěji užívané předměty umístěte tak, abyste k nim měli snadný přístup.
- Zbavte se všech zbytečností, které by vám mohly znesnadňovat pohyb po bytě.
- Zabraňte nežádoucímu oslnění, které může zapříčinit pád. Vybavte svá okna roletami či závěsy.
- Postel umístěte tak, abyste měli dostatek prostoru pro vstávání. V případě nutnosti upevněte vedle postele pomocná madla.
- Nezapomeňte na kvalitní matraci, nemocným s pokročilejším onemocněním může usnadnit vstávání polohovací postel.
- Na toaletu i do koupelny zakupte potřebná madla. Pokud je to možné, zvolte namísto vany sprchový kout, kde se vám bude hygiena provádět snadněji. Máte-li problém s rovnováhou, raději si pořiďte do sprchy sedátko.
- V kuchyni umístěte talíře, příbory a skleničky do takové úrovně, abyste se nemuseli zbytečně ohýbat či natahovat. Nádobí, které využijete jednou za rok, může zůstat v horních policích. Využijte praktickou stoličku, na které můžete po dobu vaření sedět. Pro přenášení hotových jídel si pořiďte lehký pojízdný vozík.
- Při výběru sedačky do obýváku upřednostněte takovou, ze které se vám bude co nejsnadněji vstávat. Výhodnější jsou sedačky s pevnými opěrkami a ne příliš měkkými polštáři za zády.
- Udržujte v bytě pořádek, abyste zabránili pádu na polité podlaze či kvůli neuklizeném předmětu.
Přestože si onemocnění může v některých případech vyžádat větší a finančně náročnější úpravy bydlení, nemocným s roztroušenou sklerózou velmi pomohou i drobné praktické „vychytávky“. Ty každodenní aktivity zjednoduší a učiní je bezpečnějšími.
(veri)
Zdroj:
/www.everydayhealth.com