Domů / Novinky / Diagnóza roztroušená skleróza. Kde hledat pomoc?

Novinky

Diagnóza roztroušená skleróza. Kde hledat pomoc?

Diagnóza roztroušená skleróza. Kde hledat pomoc?

Byla vám diagnostikována roztroušená skleróza? Nevíte, na koho se obrátit? Pomoc naleznete v týmu odborníků, který je připraven se o vás postarat, podporu pak v podobě pacientských organizací či podpůrných psychoterapeutických skupin.

Centra pro roztroušenou sklerózu

V České republice existuje hned několik specializovaných center, která soustředí nemocné s roztroušenou sklerózou a příbuznými onemocněními. Nabízí komplexní diagnostickou a léčebnou péči a odborníci, kteří v centrech pracují, využívají nejnovějších poznatků vědy. Samozřejmostí je spolupráce se specialisty jiných lékařských i nelékařských oborů (urology, imunology, gynekology, psychiatry, fyzioterapeuty a dalšími). Řada center navíc provádí vlastní výzkumnou činnost a věnuje se edukaci mediků i lékařů.

Po dokončení diagnostiky a nastavení léčby dochází nemocný za svým lékařem zhruba jednou až čtyřikrát ročně na pravidelné kontroly. Během těch je zjišťováno, zda nedošlo k významnějším změnám zdravotního stavu dotyčného a jak mu vyhovuje aktuální terapie. V případě náhlého zhoršení stavu, které trvá déle než 24 hodin, má nemocný možnost ihned kontaktovat své centrum a zahájit okamžitou léčbu ataky. Seznam všech RS center v České republice naleznete na stránkách www.aktivnizivot.cz.

Pacientské organizace

Jedinci s roztroušenou sklerózou se mohou sdružovat v některé z více pacientských organizací, které v Čechách fungují. Jejich cílem je mimo jiné:

  • pomáhat nemocným vyrovnat se s diagnózou chronického onemocnění,
  • motivovat nemocné k aktivnímu přístupu k léčbě,
  • umožnit nemocným sdílení osobních zkušeností,
  • poskytnout ověřené informace týkající se onemocnění a jeho léčby,
  • provádět osvětu mezi širokou veřejností.

Mezi organizace sdružující jedince s roztroušenou sklerózou patří např. Unie ROSKA, Sdružení mladých sklerotiků nebo Klub pacientů s RS.

Pokud máte pocit, že se se svým onemocněním jen těžko perete sami, může vám pomoci účast na takzvané podpůrné psychoterapeutické skupině. Zde se osobně setkáte s jedinci, kteří se potýkají s obdobnými problémy, pocítíte tolik potřebnou podporu a přijetí a nasbíráte řadu cenných zkušeností.

(veri)

Zdroje:
http://www.aktivnizivot.cz/zivot-s-rs/
http://www.neuro.lf1.cuni.cz/index.php?page=centrum_ms