#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Dyspepsii řešte. Zabráníte komplikacím a lépe si vychutnáte jídlo

Novinky

Dyspepsii řešte. Zabráníte komplikacím a lépe si vychutnáte jídlo

Dyspepsii řešte. Zabráníte komplikacím a lépe si vychutnáte jídlo

Špatné trávení provází snad každou dlouhodobou nemoc a přináší starosti navíc. Ale není to beznadějné. Podívejme se, jak na poruchy trávení vyzrát a jídlo si opět užívat.

Dyspepsie zjednodušeně znamená špatné trávení. K jejím projevům patří nevolnost, bolesti břicha, napětí nebo pocit nepohodlí v břiše, nadýmání nebo dojem plnosti. Tyto obtíže podle statistik postihují 25–30 % jedinců s roztroušenou sklerózou, což je asi dvojnásobek oproti běžné populaci.

Odpověď na otázku, co je příčinou dyspepsie při eresce, není snadná. Možností je totiž mnoho. Na vině mohou být:

  • nemoc samotná,
  • nežádoucí účinky léků,
  • nedostatek pohybu,
  • nevhodná strava,
  • další příčiny.

Některé z uvedených problémů jsou banální, ale jiné, třeba neléčené žaludeční vředy, mohou mít i závažné důsledky. Proto byste měli každou náhle vzniklou nebo výrazně se zhoršující poruchu trávení konzultovat s lékařem.

Obavy z vyšetření překonejte

Návštěvy lékaře se nebojte. Kdyby bylo potřeba provést nějaké nepříjemné vyšetření trávicího ústrojí se zaváděním přístrojů do tělních dutin, nabídnou vám celkové znecitlivění (anestezii). Vyšetření, se kterým nesouhlasíte, také máte právo odmítnout. Ve většině případů existuje nějaká záložní možnost, která může váš problém vyřešit – vše je otázkou dohody s lékařem.

Co přinese úlevu

  1. Pokud jste příznivci bylinek, můžete je zkusit. Nezapomeňte však, že bylinky jsou lék jako každý jiný. To znamená, že na ně můžete reagovat alergicky, můžete pocítit i silné nežádoucí účinky a rostlinné drogy také mohou nepříznivě ovlivnit základní léčbu eresky. Ta by přitom měla zůstat prioritou. Žádné léky, ať už přírodní bylinné, nebo uměle vyrobené, byste neměli užívat bez vědomí lékaře.
  2. Při podráždění žaludku zvažte, jestli aspoň na čas nepotlačit tvorbu žaludeční kyseliny pomocí léků. Bývají velice účinné a jsou vhodné i pro dlouhodobé užívání. Zeptejte se svého lékaře.
  3. Správný jídelníček má zásadní roli. Měli byste jíst pestrou, lehkou, nedráždivou stravu, vyhýbat se smaženým a grilovaným jídlům a nepřejídat se. Vlákniny by nemělo být málo ani moc, její nadbytek totiž zatěžuje trávicí ústrojí a brání vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích. Zkrátka, nejlepší je zapojit „selský“ rozum.

(pez)

Zdroj: www.ms.pitt.edu