#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / I s ereskou můžete být aktivní. Nic se ale nesmí přehánět!

Novinky

I s ereskou můžete být aktivní. Nic se ale nesmí přehánět!

I s ereskou můžete být aktivní. Nic se ale nesmí přehánět!

Mnoho let lékaři zakazovali lidem s roztroušenou sklerózou fyzické cvičení. U některých pacientů totiž zhoršovalo příznaky nemoci. Ušetřená energie měla také údajně podpořit zvládání každodenních činností. Tyto doby jsou však nenávratně pryč. Lékaři dnes pohyb doporučují – ovšem jen správně dávkovaný.

Řídnutí kostí, deprese, únava, kardiovaskulární choroby, snížený podíl svalové hmoty – problémy spojené s nedostatkem pohybu byly u lidí s roztroušenou sklerózou popsány četnými výzkumy. Spolu s příznaky nemoci mají tyto obtíže velký podíl na snížené kvalitě života nemocných. Částečně bývají vyvolány samotnou chorobou, mnohdy však také sníženou fyzickou aktivitou. A právě problémy vzniklé nedostatkem pohybu lze správným cvičením zmírnit. Mělo by ale vždy probíhat pod bedlivým dozorem odborníka.

Jak rozhýbat tělo 

  • Před započetím fyzické aktivity je nejprve nutná konzultace s ošetřujícím lékařem a rehabilitačním odborníkem.
  • Lidé s roztroušenou sklerózou by měli kombinovat vytrvalostní trénink s odporovým (silovým) cvičením, protože jejich obtíže vyplývají z poruch kardiovaskulárního i svalového systému.
  • Při tréninku je vhodné provádět 8–15 opakování v 1–3 sériích. Mezi jednotlivými sériemi by měl být 2–4minutový odpočinek. Intenzitu lze časem (po poradě s odborníkem) navyšovat.
  • Podle výzkumů je nemocnými dobře tolerováno cvičení 2–3× týdně. Zhoršení příznaků eresky v souvislosti s pohybem je pouze přechodné, je ale třeba důsledně předcházet přehřátí organismu.
  • Při vytrvalostním tréninku by se tepová frekvence měla pohybovat v rozmezí 60–80 % maximální tepové frekvence.
  • V závislosti na stupni zdravotního postižení se doporučuje začít s aktivitou po dobu 10–40 minut při jednom vytrvalostním cvičení. Po několika měsících lze podle tolerance tréninkovou dávku navýšit.
  • Důležitý je i relax. Mezi jednotlivými silovými a vytrvalostními tréninky by měla být doba odpočinku trvající 24–48 hodin.

(holi)

Zdroj: http://www.rhone-alpes-sep.org/wp-content/uploads/2013/02/Recommandations-APA-SEP.pdf