Domů / Novinky / Jak na poruchy paměti při RS

Novinky

Jak na poruchy paměti při RS

Jak na poruchy paměti při RS

Máte také potíže s pamětí? Hledáte dvacetkrát denně brýle, ovladače, telefon? Promeškáváte schůzky? Možná by vám pomohl speciální trénink.

Paměť nás prostě zlobí…

Lidé s roztroušenou sklerózou se často potýkají s poruchami paměti, které jim přinášejí těžkosti v každodenním životě. Trénink paměti je jedna z možností, které jsou pacientům nabízeny k podpoře schopnosti provádět každodenní aktivity a posílení samostatnosti, pokud je zapomnětlivost tak výrazná, že nemocný častěji potřebuje pomoc svého okolí.

Takový trénink může využívat mnoho technik a strategií, s jejichž pomocí se nemocný učí měnit svoje myšlenkové pochody, ukládat a efektivně vybavovat myšlenky. Donedávna však nebylo docela jasné, jestli skutečně přináší pacientům užitek.

Zlepšení, nebo jen dobrý pocit?

Tuto otázku si kladl i tým britských vědců z Nottinghamu, a proto sestavil výsledky patnácti dostupných studií na toto téma, provedených na bezmála tisícovce pacientů, a analyzoval je. Odpověď je poněkud rozpačitá, přesto ale většinou kladná.

Účastníci, kteří absolvovali paměťový trénink, měli lepší parametry paměťových funkcí než ostatní. Dokázat přesah do praktického života se však úplně nepodařilo, protože pacienti byli testováni abstraktními metodami, které praktický výstup nemají. Kvalita jejich života byla po určitou dobu zvýšená, ale tento efekt se nepodařilo udržet dlouhodobě. V některých parametrech každodenních činností byli dokonce výkonnější ti pacienti, kteří tréninkem neprošli, ačkoli autoři označují rozdíl v tomto bodě za zanedbatelný. Vliv na náladu zaznamenán nebyl.

Trénink má smysl

Autoři tyto výsledky považují za signál, že provádění paměťového tréninku je vhodné podporovat, ačkoli připouštějí, že důkazy o jeho účinku jsou omezené. Možná že budoucnost tyto otázky zodpoví jasněji.

(pez)

Zdroj:
das Nair R., Martin K. J., Lincoln N. B. Memory rehabilitation for people with multiple sclerosis. Cochrane Database Syst Rev. 2016 Mar 23; 3: CD008754; doi: 10.1002/14651858.CD008754.pub3. Review. PubMed PMID: 27004596.