#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Jak poznat a řešit zácpu

Novinky

Jak poznat a řešit zácpu

Jak poznat a řešit zácpu

Roztroušená skleróza přináší řadu obtíží. Některé jsou závažné, jiné se dají snést. A právě proto se na ně často zapomíná, přestože výrazně snižují kvalitu života. K takovým patří i zácpa.

Nejste si jistí, jestli to, s čím se potýkáte, je zácpa? Zácpa je v podstatě stav, kdy je stolice málo častá a/nebo příliš tvrdá. Málo se o tom mluví, ale při roztroušené skleróze je zácpa běžná, trpí jí až 40 % jedinců s ereskou. Proč? Jednou z příčin je zhoršená hybnost.

Závažnost zácpy je různá. Tento stav se může projevovat nenápadně, třeba jen o něco vyšším tlakem při vyprazdňování. Dramatičtější příznaky zahrnují i silné bolesti břicha, nadýmání a nevolnost.

Většina případů zácpy je způsobena prostou funkční poruchou, tedy nesprávnou funkcí jinak zdravých střev. Ale není dobré na to spoléhat, protože zácpou se mohou projevovat i vážná onemocnění.

Znát příčinu je životně důležité

Průchod stolice tlustým střevem nebo konečníkem může být ztížen i zhoubným nádorem. Proto by se každý člověk s dlouhodobou zácpou měl nechat vyšetřit lékařem. To platí zvlášť tehdy, jsou-li přítomny varovné příznaky, například:

  • krev ve stolici,
  • hubnutí,
  • celková slabost.

Vyšetření nemusí být vždy příjemné, ale rozhodně se vyplatí. Když se potvrdí přítomnost zhoubného nádoru, rozhoduje o dalším osudu jeho nositele hlavně pokročilost rakovinného onemocnění. Samozřejmě čím dříve je nádor odhalen, tím lepší jsou vyhlídky na uzdravení.

Samoléčba občasné zácpy

Máte zácpu jen občas a jinak jste v pořádku? Zde není vyšetření lékařem nutné. Můžete zasáhnout i sami, a to jak preventivně, tak i léčebně.

  1. Pravidelně se hýbejte, pokud aspoň trochu můžete.
  2. Snažte se jíst víc ovoce a zeleniny, které obsahují spoustu vlákniny.
  3. Pijte dostatek vody.
  4. Pravidelně konzumujte kysané mléčné výrobky, abyste měli vyváženou střevní mikroflóru.
  5. Když se zácpa přesto dostaví, zkuste začít přirozeně projímavými potravinami, jako jsou třešně, švestky nebo červená řepa.
  6. Pokud se tím nepodaří trávení rozpochodovat, vynechte drastické babské recepty a zamiřte do lékárny. Tam vám nabídnou řadu přípravků s projímavým účinkem. Dejte přednost těm, které nedráždí střevní stěnu.

(pez)

Zdroj: www.ms.pitt.edu