Jak zvládnout domácí aplikaci injekce?
Pokud vám lékař předepíše injekce, které si máte podávat sami, s největší pravděpodobností půjde o podkožní (subkutánní) aplikaci. U mnohých to vyvolává děs, ve skutečnosti se ale jedná o jednoduchý úkon. S trochou cviku to zvládne opravdu každý.
Pro podkožní aplikaci se používají krátké tenké jehly. K výhodám tohoto podání patří postupné vstřebávání léku, někdy během celých 24 hodin. Podkožně se obvykle podávají některé léky, které mění rozsah imunitní odpovědi (imunomodulátory).
Správné místo
S těmito injekcemi se můžete nejčastěji setkat ve formě předplněného vícedávkového pera nebo připravených stříkaček na jedno použití. V obou případech je postup stejný. Důležité je místo vpichu, tedy vrstva tuku pod kůží v různých částech těla. Nejvhodnějšími místy pro aplikaci jsou:
- břicho,
- přední strana stehen,
- horní část paže z vnější strany.
V těchto oblastech pacient nemůže narazit na sval, kost nebo cévu.
Vše po ruce
Aplikace injekcí se rychle stane rutinou. Než však získáte cvik, nejdříve si v klidu připravte:
- stříkačku (pero),
- tampony napuštěné dezinfekcí nebo dezinfekční roztok s vatovými tampóny,
- kousek buničiny nebo gázy,
- malou náplast s polštářkem,
- pevnou nádobu (například prázdnou PET lahev).
Hlavně v klidu
Jako začátečníci se můžete držet následujícího postupu; brzy si vše zažijete tak, že budete vše provádět automaticky:
- Umyjte si důkladně ruce. Vyberte místo vpichu a přetřete ho dezinfekcí. Vyhněte se otokům, modřinám a podrážděným oblastem a místa po jednotlivých aplikacích střídejte.
- Odstraňte kryt jehly nebo ji připevněte k peru a otočením připravte dávku. Předplněné stříkačky jsou připravené k přímému použití, kromě první aplikace není u per potřeba odstraňovat vzduch ze stříkačky.
- Chytněte kůži a vytvořte na ní „malý fald”, aplikace tak bude snazší. Jehlu píchněte kolmo a spíše rychle. Velmi hubené osoby mohou zvolit raději vpich pod úhlem asi 45°.
- Pomalu natlačte celý objem stříkačky do podkoží.
- Vytáhněte jehlu a vyhoďte ji do připravené nádoby.
- Pokud se objeví kapka krve, přetřete ji buničinou a poté místo vpichu přelepte.
Po aplikaci se může objevit modřina nebo zatuhnutí. Je to zcela běžné. Pokud byste však pozorovali výrazný otok, zarudnutí, bolest či horkost, kontaktujte lékaře.
(mir)
Zdroj:
https://www.healthline.com/health/subcutaneous-injection#howto-steps