Jaká vyšetření vás čekají při podezření na roztroušenou sklerózu?

Jaké kroky následují poté, co lékař vysloví podezření na roztroušenou sklerózu? Jaká vyšetření je obvykle třeba udělat? A co lze od těchto vyšetření čekat?

Jaká vyšetření vás čekají při podezření na roztroušenou sklerózu?

X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Diagnostika roztroušené sklerózy (RS) prošla za posledních několik desetiletí obrovským vývojem. Zásadním, dá se říci, až triumfálním zlomem byl vynález magnetické rezonance. Ta odhalí aktivitu nemoci dokonce i v případě, že se navenek nic neděje a nové obtíže nepozorujete.

Rozprostřena v čase i prostoru

Pokud jde o symptomy nemoci, základním kritériem, aby se dalo hovořit o RS, jsou tzv. diseminace v prostoru a diseminace v čase. To znamená, že některá z vyšetřovacích metod musí prokázat postižení více částí centrálního nervového systému a zároveň delší průběh onemocnění.

Magnetická rezonance

Po vyslovení podezření na roztroušenou sklerózu vám velmi pravděpodobně bude indikováno vyšetření mozku magnetickou rezonancí. Tento sofistikovaný přístroj dokáže zobrazit i drobná zánětlivá ložiska. Na rozdíl od CT magnetická rezonance nezatěžuje tělo rentgenovým zářením. Jak už i z názvu „magnetická“ vyplývá, nesmějí toto vyšetření podstupovat lidé, kteří mají v těle kovy. V současné době jsou však naštěstí kloubní náhrady či svorky používané při operacích z nemagnetických materiálů. Problémem však zůstávají kardiostimulátory a sluchové implantáty.

Vlastní pobyt v tunelu vyšetřovacího zařízení, ve kterém na vás působí magnetické pole, trvá déle než zmiňované CT vyšetření. V rámci diagnostiky RS je vhodné zobrazit kromě mozku i krční míchu. Tím se však provedení magnetické rezonance protáhne na desítky minut. Pokud trpíte klaustrofobií (strachem z uzavřených prostor), sdělte tuto skutečnost raději dopředu svému lékaři.

Vyšetření mozkomíšního moku

Mozkomíšní mok je tekutina, jež obklopuje mozek a míchu. S trochou nadsázky lze říci, že nám může poskytnout o centrálním nervovém systému podobné informace, podobně jako krev o jiných orgánech. K odběru mozkomíšního moku slouží lumbální punkce, jež se provádí vpichem do páteřního kanálu v bederní oblasti. Z bezpečnostních důvodů je tak činěno v místě, kde už není mícha, ale jen zmíněné obaly a mozkomíšní mok.

Vyšetření se nemusíte obávat. Nejde o nic dramatického. Lumbální punkci lze provádět i ambulantně. Vhodné je použití atraumatické jehly. Ta má hrot ve tvaru tužky a otvor pro odběr po straně. Netraumatizuje proto mozkomíšní plenu – obal míchy – a nevytváří se otvor, kterým by mok po výkonu odkapával do podkoží. Pokud by k úniku mozkomíšního moku docházelo, vzniklý podtlak by mohl vést k tzv. postpunkčním obtížím / postpunkčnímu syndromu:

 • bolestem hlavy při přechodu do stoje, sedu (mizí vleže),
 • nevolnosti,
 • zvracení,
 • závrati.

Postpunkční syndrom zpravidla odezní do max. několika dní. Nejlepším lékem je klid na lůžku. Pomoci mohou i běžně dostupné léky proti bolesti. Pokud postpunkční syndrom dlouho neustupuje, je možné využít tzv. krevní zátky. Anesteziolog odebere trochu žilní krve a aplikuje ji k místu otvoru v mozkomíšní pleně. Tím se otvor zalepí a během 1–2 h dochází k úlevě.

Mozkomíšního moku se odebírá většinou jen cca 10 ml, toto množství si tělo dotvoří během několika minut. Celkem máme moku cca 150 ml, toto množství se třikrát denně obnoví, nově vznikne cca 500 ml/den. Tvorbu mozkomíšního moku zvyšuje kofein, a proto se po výkonu doporučuje pití kofeinových nápojů.

Před odběrem mozkomíšního moku se zpravidla odebírá i krev. Poměr některých látek v krvi a mozkomíšním moku je pro stanovení diagnózy RS důležitý.

Po lumbální punkci je vhodné ležet asi 30 minut na břiše. Poté můžete lůžko opustit. Místo vpichu lze večer osprchovat. Je však potřeba vyhnout se po dobu 1 dne větší fyzické námaze.

Další vyšetření

Dalším vyšetřením využívaným v diagnostice RS jsou tzv. evokované potenciály. Jde o elektrofyziologické lékařské vyšetření, které sleduje aktuální elektrickou aktivitu vašeho mozku (EEG) v reakci na podněty zvenčí. Setkat se můžete se 4 druhy tohoto vyšetření:

 • zrakové evokované potenciály (VEP),
 • somatosenzorické evokované potenciály (SSEP – zjišťují přenos vzruchů z periferie do mozkového centra),
 • motorické evokované potenciály (MEP – zjišťují poškození motorických drah v míše),
 • sluchové evokované potenciály (AEP).

K vyšetření evokovaných potenciálů se používají přístroje a elektrody, účelem je změření rychlosti přenosu nervových signálů nervovými drahami. Na vyšetření se nemusíte nijak speciálně připravovat a není ani nikterak bolestivé.

V případě, že se RS projeví očními příznaky, je také využívána optická koherenční tomografie (OCT). Toto vyšetření provádí zpravidla oční lékař nebo neurooftalmolog. Neinvazivním a zcela nebolestivým způsobem do pár minut přinese lékaři podrobné informace o stavu sítnice a o jejích jednotlivých vrstvách na jakémkoliv místě, které je třeba zobrazit.

Diagnostika roztroušené sklerózy je složitá a často si vyžádá řadu technicky náročných vyšetření. Žádného z nich se však nemusíte obávat.

(dos)

Zdroje:

 1. https://www.nfimpuls.cz/
 2. http://www.mladisklerotici.cz/
 3. Kubala Havrdová E. Roztroušená skleróza. Praha: Mladá fronta, 2013. Aeskulap. ISBN 978-80-204-3154-7.
Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Život s roztroušenou sklerózou v ČR

Život s roztroušenou sklerózou v ČR

Jak se vlastně v České republice žije lidem s roztroušenou sklerózou? Všelijak. Záleží hlavně na tom, jestli se jim...

Jak říci dětem o své nemoci?

Jak říci dětem o své nemoci?

Děti jsou velmi zvědavé a snadno si všimnou, že v rodině je náhle něco jinak. Mluvte s nimi o...

Víte, jak se léčí roztroušená skleróza?

Víte, jak se léčí roztroušená skleróza?

Léčba roztroušené sklerózy prošla v posledních 20 letech obrovským vývojem. Víte, jaké jsou současné možnosti terapie této chronické nemoci?

V objetí roztroušené sklerózy

V objetí roztroušené sklerózy

Ereska se na zdraví a stavu organismu podepisuje různým způsobem. Termín „objetí roztroušené sklerózy“ je situace, kdy část těla...

Jak navzdory eresce uvařit snadno a rychle?

Jak navzdory eresce uvařit snadno a rychle?

Potíže s vařením při roztroušené skleróze se nejčastěji připisují únavě. Problém ale není jen v úbytku sil, ale také...

Tablety, nebo injekce? Rozhodnout můžete i vy

Tablety, nebo injekce? Rozhodnout můžete i vy

Užívání takzvaných chorobu modifikujících léků umožňuje lidem s roztroušenou sklerózou předcházet atakám choroby a rozvoji invalidity. Již dnes mají...

Poradna Lékaře
16 / 3 / 2021

Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila. Je mi 39 let. Loni v srpnu, cca 6 měsíců po narození druhé dcery, mě začaly obtěžovat různé potíže. Jedná ...

Lékař
23 / 3 / 2021

MUDr. Daniela Králová: Dobrý den paní Kristýno, dle popisu obtíží si spíše nemyslím, že by mělo jít o projevy RS, důležité ale je, že jste byla vyšet...

Celá odpověď
15 / 3 / 2021

Již 5 let zkoumají lékaři diagnozu, padám, ale hlava se netočí, najednou to se mnou švihne a octnu se na zemi, tak jsem si zlomila ruku, mám potíže...

Lékař
23 / 3 / 2021

MUDr. Kseniia Bilomeria: Dobrý den, paní Jarmilo, děkuji za Váš dotaz. Opakované pády můžou být způsobeny onemocněním nervového systému (například, P...

Celá odpověď
14 / 3 / 2021

Dobrý den, je mi 27 let. Trápí mě mravenčení a svědění chodidel, ale netrvá celý den. Někdy i tuhnutí. Brnění po dlouhém stání či sezení - nohy,...

Lékař
23 / 3 / 2021

MUDr. Veronika Horáková: Dobrý den, z popisu Vaších potíží nelze určit příčinu. Roztroušená skleróza je onemocnění velice složité, klinický obraz je ...

Celá odpověď
Naposledy navštívené dotazy
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 12. 2020
Vážení uživatelé, v současnosti na webu neprobíhá žádná soutěž. Děkujeme za pochopení. www.ereska-aktivne.cz