Domů / Novinky / Jaké jsou celní povinnosti při cestování s léky?

Novinky

Jaké jsou celní povinnosti při cestování s léky?

Jaké jsou celní povinnosti při cestování s léky?

Mnoho turistů stále podceňuje rizika spojená s léky, které si s sebou na cesty berou. Hodně přípravků se vůbec převážet nesmí a za dovoz některých z nich může v jistých zemích hrozit i vězení. Jak se vyvarovat nepříjemných problémů?

Myslíte si, že stačí před cestou naházet do zavazadla všechny léky, které pravidelně nebo občas užíváte, a vyrazit? Tak to rozhodně není. S některými preparáty je to v souvislosti s cestováním a cly jednodušší, s jinými až nemožné. Pak je lepší to ani nezkoušet. Želatinové bonbony s obsahem vitaminů můžete dětem zabalit v klidu, stejně jako vzít pro sebe naprosto běžné a volně prodejné léky v originálním balení. Dobré je zvolit takové, které mají známý mezinárodní název. Pokud by vám byl zabaven blistr s léky na bolest hlavy, koupíte si v cílové zemi něco podobného. 

Léky na předpis

U přípravků na recept může dojít k tomu, že budete vyzváni, abyste doložili, o jaké léky se jedná. Také možná budete muset prokazovat, že je máte jen pro svoji potřebu a v množství, které odpovídá délce pobytu. Proto je dobré s sebou vozit potvrzení od lékaře.

Injekce jen s dokumentací

S injekčně podávanými léky už může být trochu větší problém. Dovoz injekčně aplikovaných preparátů je obecně ošetřen přísnějšími předpisy a může se stát, že vám bude zakázán. Pokud budete mít při sobě řádnou dokumentaci, pravděpodobně vás to uchrání před podezřením, že jste pašerák drog. Ovšem nemusí vám to zajistit povolení lék do země dovézt. Raději se proto informujte předem na ambasádě dané země.

Čemu se úplně vyhnout

Nejhorším nápadem je cestovat s léky, které jsou i u nás považovány za problematické – například opiáty. Je možné, že je potřebujete a máte je předepsané od lékaře. Ale pokud s nimi pojedete například do Asie, počítejte raději se vším. Odborná dokumentace vám tady nemusí být nic platná a může hrozit i vězení. 

Není země jako země

V Evropské unii sice platí určitá obecná pravidla, ale každá země má ještě své vlastní předpisy, kterými reguluje dovoz léků. Cílem těchto omezení je odstranit z trhu padělky a nebezpečné přípravky. Je to samozřejmě i součást drogové politiky. S celními kontrolami musíte počítat nejen na hranicích, ale i ve vnitrozemí.

I tak liberální země, jako je Švýcarsko, například zakazuje dovoz řady potravin a léků. Do Chorvatska je omezen i dovoz cigaret a alkoholu. Cokoli, co lze kvalifikovat jako drogy, pak může způsobit obrovské potíže. 

Do Spojených arabských emirátů se nepokoušejte dovézt nic, co nutně nepotřebujete – problémem je i erotický časopis nebo Bible, natož pak jisté typy léků. Legislativa arabských států je v tomto specifická a v některých ohledech velmi přísná.

Nenechávejte nic náhodě a dopředu se na možnosti převozu léků informujte. Hlavně si nemyslete, že v nejhorším případě si necháte přípravky z Česka poslat. Přeprava zásilek s léky podléhá těm nejpřísnějším předpisům vůbec.

(pez)

Zdroj: https://www.celnisprava.cz

https://www.mzv.cz

http://www.mzv.cz

https://www.mzv.cz