Máte-li roztroušenou sklerózu, cvičte!
Cvičení je výborným prostředkem, jak se udržet v dobré kondici a fit. Životní styl bez pohybu má za následek zvýšené riziko obezity, onemocnění srdce i řadu dalších zdravotních komplikací. Vhodná aktivita pomáhá i lidem s roztroušenou sklerózou.
Přínos pohybu nemocným s roztroušenou sklerózou jako první dokázala studie amerických lékařů z Utahu již v roce 1996. Pacienti zde byli zařazeni do cvičebního programu, na jehož konci došlo ke zlepšení jejich zdravotního stavu v následujících oblastech:
- Pevnější zdraví srdce a cév,
- posílení svalů,
- zlepšení funkce močového měchýře a střev,
- méně únavy a depresí,
- vylepšení psychické kondice,
- častější zařazení do sociálních aktivit.
Pohyb má tedy vliv nejen na celkový zdravotní stav, ale spolu s ním se zlepšuje i nálada, soustředění a psychická pohoda pacienta.
Vybírejte pečlivě
Při volbě vhodné pohybové aktivity je nutné myslet na své možnosti a případná omezení. Nemá smysl se za každou cenu zničit, důležitější je protažení správných svalových skupin a posílení hlubokého svalového systému. Pro tyto potřeby je nejvhodnější jóga, taj-či a cvičení ve vodě.
Jóga: dýchání a relaxace
Stále více odborníků na roztroušenou sklerózu považuje jógu díky jejímu důrazu na správné dýchání, protahování a relaxaci za ideální volbu sportovní aktivity. Existuje několik možných druhů jógy. Někdy je při cvičení kladen větší důraz na delší udržení jednotlivých cvičebních postojů (Iyengarova jóga), jindy jsou pozice rychleji střídány a opakovány v několika sekvencích za sebou (aštanga jóga). Jóga je vhodná jak pro meditaci, tak pro posílení svalů.
Taj-či neboli odkaz čínských bojovníků
Taj-či je čínské bojové umění, které je ještě jemnější než většina druhů jógy. U taj-či je nejdůležitější hluboké dýchání, relaxace a pomalé nenásilné pohyby. Hlavním přínosem tohoto velice mírumilovného bojového umění je posílení rovnováhy a uvědomění si jednotlivých svalů a jejich funkcí. Taj-či pomáhá zvládat stres a zlepšuje soustředění a koncentraci – to se projeví nejen při cvičení, ale i v každodenním životě.
Jako ryba
Cvičení ve vodě přináší několik výhod. Voda nadnáší, takže i pacienti se slabými dolními končetinami se mohou postavit. Voda pomáhá svalové relaxaci a umožňuje větší rozsah pohybu, takže je možné svaly lépe protáhnout. Navíc je ale při každém pohybu nutné překonat jistý odpor, takže i jednoduché cviky přináší větší posilující efekt. Chladnější voda navíc pomáhá udržet nižší tělesnou teplotu během náročných aktivit, což je přínosné zejména pro pacienty se zvýšenou citlivostí na výkyvy tělesné teploty.
Radost, ne starost
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli z nabízených aktivit, vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, zda je pro vás vhodná a na jaké činnosti byste si měli dávat pozor. Nezapomínejte, že pohyb má přinášet radost, a ne bolest.
(jez)
Zdroj: www.nationalmssociety.org
CO-CZ-0122