Nežádoucí účinky léků na roztroušenou sklerózu: různorodé, ale řešitelné
Při užívání léků na roztroušenou sklerózu se můžete setkat, stejně jako u všech ostatních léčiv, s nežádoucími účinky. Existuje však řada způsobů, jak se s nimi úspěšně poprat. Přečtěte si, co očekávat při léčbě a jak svému tělu v případě nežádoucích účinků ulevit.
Nežádoucí účinky se liší podle typu léčby – mohou být mírné a dočasné, ale i dlouhodobé a pro tělo náročnější. Při zahájení léčby by vám měl lékař vysvětlit přínosy i možná úskalí konkrétní terapie, abyste se na případné nežádoucí účinky mohli připravit. Každý člověk navíc vnímá léčbu jinak. Co je pro někoho snesitelné, může druhý snášet jen obtížně.
S jakými potížemi se můžete setkat
- Při léčbě, která ovlivňuje imunitní systém, jste více ohroženi běžnými infekcemi. Měli byste se tedy například vyhýbat kontaktu s nemocnými a zvýšeně dbát na hygienu.
- Další typ léčby vyvolává potíže podobné chřipce – běžné jsou bolesti svalů a kloubů, zimnice nebo celková únava. Tyto nežádoucí účinky se dají zvládnout pomocí léků na tlumení bolesti (například s účinnou látkou ibuprofenem). Pomáhá také dostatečný příjem tekutin. Chřipkové příznaky se v průběhu léčby většinou zmírní.
- Léčbu, jejíž součástí jsou injekce nebo infuze, může provázet podráždění a bolesti v místě vpichu. Některým jedincům se osvědčuje ochlazování místa aplikace.
Při užívání většiny léků na roztroušenou sklerózu vás čekají pravidelné kontroly krve (sleduje se například počet krevních destiček, bílých krvinek nebo funkce jater). V některých případech se kontroluje také moč. Nežádoucí účinky léků totiž mohou postihnout řadu orgánů a procesů v těle. Pokud by se některé výsledky odchýlily od normálních hodnot, je potřeba zahájit léčbu. Potíže jsou většinou řešitelné, ale je nutné jim včas věnovat pozornost.
Pečlivě sledujte reakce svého těla
V některých případech se obtíže nesprávně připisují nežádoucím účinkům léků, přestože může jít o příznaky samotné roztroušené sklerózy. Zapisujte si, jaké problémy při užívání léků pozorujete, aby měl lékař při hodnocení léčby co nejvíce informací. Soustředit byste se měli nejen na začátek a délku trvání obtíží, ale i na případné spouštěče. Poznamenejte si také, zda vám něco přineslo úlevu od konkrétních těžkostí.
(pak)
Zdroj: www.everydayhealth.com