#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Nežádoucí účinky biologické léčby

Novinky

Nežádoucí účinky biologické léčby

Nežádoucí účinky biologické léčby

Každá léčba s sebou nese možné riziko nežádoucích účinků. Někdy jsou jen zanedbatelné, občas ale mohou být i závažné. U léků, které jsou schválené, a tedy dostupné všem pacientům, však vždy platí, že přínos léčby převažuje její možná rizika.

Typ a závažnost nežádoucích účinků biologické léčby do určité míry závisí na konkrétním pacientovi a jeho léčbě. Zkušenosti lékařů však často naznačují, že jejich rozvoj je předzvěstí toho, že léčba nemocnému skutečně sedí a patřičné léčebné procesy probíhají podle plánu.

Časté, ale méně závažné

Existují nežádoucí účinky společné pro všechny typy biologické léčby. Patří mezi ně:

  • zarudnutí v místě vpichu a ve výjimečných případech se může objevit i vážný zánět žil, pozitivní však je, že mnohá biologika užívající se na léčbu roztroušené sklerózy jsou ve formě tablet, takže tento nežádoucí účinek zcela odpadá,
  • únava, bolesti hlavy – objevující se relativně často,
  • alergie – projevující se ve formě vyrážky připomínající akné, ale i jako kašel či sípání,
  • zmatenost, deprese – omezující pacienta v běžném životě a vyžadující vysazení léčiva nebo snížení jeho dávky,
  • průjem, nevolnost, zvýšené jaterní testy – přičemž trávicí obtíže mohou postupně pominout.

I vážnou potíž lze řešit

Občas se vyskytnou vážnější nežádoucí účinky, a to i u tabletových forem biologik používaných pro roztroušenou sklerózu. Zda se některé z nich týkají konkrétně i vaší léčby, vám řekne ošetřující lékař. Důležité je především všechny nežádoucí účinky odborníkovi sdělit – lze je řešit, aniž by byl léčebný účinek dané léčby jakkoli narušen. Potkat vás může například:

  • zpomalení srdeční frekvence, k němuž může dojít po podání úvodní dávky, a proto může být lék některým pacientům nasazen pod kontrolou EKG, krevního tlaku a tepu,
  • vyšší riziko infekcí, které je důsledkem působení na bílé krvinky, jejichž počet proto bude lékař častěji kontrolovat,
  • progresivní multifokální leukoencefalopatie, což je vzácná, ale nebezpečná nemoc spojená s některými biologiky; u potenciálně rizikových pacientů se při jejím riziku volí raději jiná léčba.

Problémy starších léků

Nežádoucí účinky provázejí i klasická, starší léčiva roztroušené sklerózy. Aplikují se injekčně, takže reakce po vpichu u nich patří k častým jevům. Dále se může objevit bolest na hrudi, zarudnutí, zvýšené jaterní testy, alergie a deprese. Nepříjemný je také tzv. flu-like syndrom, sestávající z příznaků připomínajících chřipku, který je nejčastější na začátku léčby. Problémem může být i možný vznik rezistence vůči této léčbě.

(mir)

Zdroj:

https://training.seer.cancer.gov/treatment/biotherapy/sideeffects.html

https://www.drugs.com/slideshow/multiple-sclerosis-1054