#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Osm tipů, co dělat, když se vám špatně polyká

Novinky

Osm tipů, co dělat, když se vám špatně polyká

Osm tipů, co dělat, když se vám špatně polyká

Roztroušená skleróza napadá nervový systém. A protože je v těle pomocí nervů řízeno všechno, včetně trávení, není divu, že jedinci s ereskou mívají i trávicí obtíže. V tomto článku se zaměříme na potíže s polykáním.

Trávení lidí s roztroušenou sklerózou připomíná auto, ve kterém někdo rozpojil část drátů. Trávicí systém sice funguje tak, aby to stačilo k životu, ale ne příliš dobře. Gastrointestinální příznaky roztroušené sklerózy bývají velmi pestré. Postižena může být kterákoli část trávicí trubice, doslova odshora až dolů.

Dysfagie? Nepolknu!

Poruchy polykání jsou při roztroušené skleróze běžné. Postižen je asi každý pátý člověk. Nejčastěji nastává problém hned v úvodní části polykacího aktu, který spočívá v posunu sousta z úst do hltanu.

„Porucha polykání“ zní možná banálně, ale jde o závažný zásah do života. Dotyčný je ve velkém stresu a právem se obává vdechnutí potravy, ke kterému skutečně nezřídka dochází. Někdy je tento problém tak vážný, že člověk hladoví, hubne a trpí nedostatkem nezbytných živin, což dramaticky zhoršuje jeho zdravotní stav.

Někdy je problematické i polykání tekutin, které při pití zatékají do dýchacích cest. Řešením může být pomalejší příjem hustších tekutin (zhruba o hustotě koktejlu). Také pití při jídle pomáhá.

Kdo pomůže? Překvapivě logoped

Namístě je vyhledat odbornou pomoc. Věděli jste, že úkolem logopeda není jen učit děti správně vyslovovat? Tento odborník pomáhá i těm, kdo mají problémy s polykáním. Návštěvě logopeda by však mělo předcházet vyšetření, které objektivně zhodnotí charakter a intenzitu poruchy polykání, aby bylo možné správně a účinně nastavit léčbu.

Rady zkušených

Jestli se bojíte, že kvůli špatnému polykání vdechnete jídlo nebo pití, zkuste polykat s předkloněnou hlavou („brada na prsa“). V této pozici je uzavřen vstup do dýchacích cest a polykání je bezpečnější. Rozhodně se vyhýbejte polykání v záklonu nebo vleže.

A co vám z vlastních zkušeností poradí kolegové s ereskou z komunity MS Unites?

  1. Žvýkejte, žvýkejte, žvýkejte. Žádné velké kusy!
  2. Upravujte jídlo tak, aby se vám dobře jedlo, nedělejte kompromisy. V restauraci nebo na návštěvě si směle řekněte, jaké jídlo potřebujete.
  3. Nemluvte při jídle.
  4. Nepospíchejte.
  5. Připravte si vždy něco pevného a něco tekutého (hlavní jídlo + polévku nebo řídký salát apod.), abyste mohli podle potřeby ladit konzistenci.
  6. Léky drťte, pokud je to možné.
  7. Zkuste pít brčkem.
  8. Jezte ve vzpřímené poloze.

(pez)

Zdroje: 
www.ms.pitt.edu
www.msunites.com