Pacientům s roztroušenou sklerózou pomáhá skupinová psychoterapie
Při roztroušené skleróze se k čistě zdravotním problémům často přidružují i potíže v práci a narušená psychika. Kolísavý průběh choroby je navíc spojen s nutností přizpůsobovat se měnícímu se zdravotnímu stavu, což ztěžuje plánování do budoucna a bývá provázeno opakovaným zklamáním.
Diagnóza roztroušené sklerózy představuje pro nemocného nutnost přehodnotit původní plány do budoucna. To je nesnadný úkol, který může být spojen s krizí identity (vnímání sebe sama) a ztrátou pocitu významnosti a vlastní role. Následkem bývá uzavírání se do sebe, deprese, a v závažných případech dokonce sebevražedné myšlenky i jednání.
Nejsem sám
Skupinová terapie je jednou z forem psychoterapie, které mohou být pro nemocné s roztroušenou sklerózou velmi prospěšné.
- Jedinci, kteří se dříve pohybovali spíše v ústraní, jsou z této sociální izolace vytrženi a cítí se být součástí skupiny.
- Členové terapeutické skupiny obvykle trpí obdobnými zdravotními problémy. Mohou se navzájem srovnávat, pochopí, že jejich obtíže jsou pro ostatní rovněž běžnou součástí života, a často v sobě naleznou schopnosti, kterými mohou pomoci také ostatním.
- Sezení jsou vedena odborníkem, terapeutem, který využívá řady psychoterapeutických technik.
Podpora a přijetí
Skupinová psychoterapie vede u osob s roztroušenou sklerózou k lepší informovanosti a sebepoznání. Dotyčný zde nalézá potřebnou podporu a přijetí. Proces smíření se s chronickou, nepředvídatelnou a handicapující chorobou, jakou roztroušená skleróza bezesporu je, vyžaduje hodně času a sil. Psychoterapie může tento proces v mnohém usnadnit. Skupinovou psychoterapii nabízí například Domov Svatého Josefa Žireč.
(veri)
Zdroje:
http://link.springer.com
www.msrehab.cz
CO-CZ-0192