Domů / Novinky / Plavat, či neplavat? To je to, oč s ereskou běží

Novinky

Plavat, či neplavat? To je to, oč s ereskou běží

Plavat, či neplavat? To je to, oč s ereskou běží

Slabost, poruchy citlivosti i problémy s rovnováhou − to jsou potíže, s nimiž se lidé trpící roztroušenou sklerózou často potýkají. Tyto problémy mohou ztěžovat fyzickou aktivitu, nebo od ní dokonce odrazovat. Fyzická aktivita je přitom pro život důležitá. Vyplatí se tedy překonat nejistotu a vyrazit například plavat do bazénu?

Rehabilitace, posilovna i relaxace

Plavání je jedním z nejzdravějších sportů. Vhodné je i pro osoby s tělesným postižením. Voda pomáhá podpořit slabé končetiny a vykonávat pohyby, které na souši nezvládnete. Díky odporu vody navíc posílíte zesláblé svaly. Stát ve vodě je snazší a nehrozí přitom riziko pádu. Plavání tedy může zmírnit nepříjemné projevy spojené s roztroušenou sklerózou. Pobyt v bazénu je zkrátka rehabilitací, sportem i odpočinkem v jednom. Benefitů, které pobyt ve vodě a plavání přinášejí, je hned několik: 

  • umožňují zvětšený rozsah pohybu,
  • menší zatížení kloubů při pohybu,
  • zlepšení vytrvalosti, pružnosti a síly,
  • zmírnění bolesti, únavy a deprese,
  • vedou k celkovému zlepšení kvality života.

Nejistota ve vodě nevadí

Pokud jste neplavci nebo se zkrátka necítíte ve vodě sami bezpečně, nezoufejte. Existuje nespočet kurzů pro neplavce nebo pro osoby se zdravotním postižením. Posilovat, protahovat se a zlepšovat rovnováhu můžete ve vodě i bez znalosti plavání. Pokud vám k pocitu jistoty nestačí přítomnost instruktora, případně speciálního terapeuta, existuje obrovské množství různých pomůcek. Ty vám s pohybem pomohou, odlehčí vás, nedovolí, abyste se potopili. Vyzkoušet můžete například plovací desky, destičky nebo neoprenové nadlehčovací pomůcky. Prospět na těle i na duchu vám může i obyčejná hra v mělkém bazénu s dětmi nebo vnoučaty.

Pozor na sauny a vířivky

Někteří lidé s roztroušenou sklerózou zažívají při přehřátí tzv. pseudoexacerbace, dočasná vzplanutí. Tento fenomén hrozí ve vířivce, sauně nebo i v horké koupeli. Pokud jste se s tímto problémem někdy setkali, měli byste se vyhnout příliš teplé vodě i dlouhému slunění. Na druhou stranu ponoření se do chladnějšího bazénu vás může zchladit a pomoci těmto potížím předcházet. Jako ideální teplota pro plavání a cvičení ve vodě pro osoby s roztroušenou sklerózou se uvádí 24–28 °C, ale názory se různí. Důležité je najít si takovou teplotu, která vyhovuje právě vám.

Hurá do vody!

Plavání lidem s roztroušenou sklerózou prospívá. Navodí jim pocit psychické pohody a zlepší jejich fyzické schopnosti. Pokud si nejste jisti, zda plavání sami zvládnete, vyzkoušejte plavání s instruktorem. Skupinové plavání a cvičení pro osoby s tělesným postižením je dostupné v téměř každém větším městě.

(dos)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/multiple-water-therapy#1
http://docplayer.cz/35999244-Plavani-osob-s-telesnym-postizenim-charakteristika-soucasneho-stavu-v-ceske-republice-a-velke-britanii.html