#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Poruchy spánku při roztroušené skleróze: tipy, jak odpočinek zlepšit

Novinky

Poruchy spánku při roztroušené skleróze: tipy, jak odpočinek zlepšit

Poruchy spánku při roztroušené skleróze: tipy, jak odpočinek zlepšit

Nejen pravidelný pohyb, ale také spánek je jednou ze základních lidských potřeb. Noční odpočinek přitom může být u lidí s roztroušenou sklerózou špatný. Americký lékařský portál Everyday Health (1) uvádí tipy, jak kvalitu spánku zlepšit.

Příčiny poruch spánku při roztroušené skleróze rozebírá na americkém lékařském portálu Everyday Health odborník na tuto nemoc Nicholas LaRocca, který zastává funkci viceprezidenta pro poskytování zdravotní péče a výzkum v americké Společnosti pro roztroušenou sklerózu. Podle LaRoccy mezi nejčastější poruchy spánkového cyklu patří:

  • Úzkost. Pocity úzkosti mohou způsobit zejména poruchu usínání. LaRocca doporučuje vyhledat příčinu problému. V boji proti ní vám může pomoci ošetřující lékař, který doporučí různé relaxační techniky, odborné poradenství nebo kognitivně-behaviorální psychoterapii.
  • Deprese. Porucha nálady je u lidí s roztroušenou sklerózou běžná. LaRocca vysvětluje, že deprese často způsobuje probouzení v brzkých ranních hodinách a následně nemožnost znovu usnout.
  • Svalová spasticita. Bolest způsobená zvýšeným napětím svalů může způsobit přerušení spánkového cyklu. Časté noční buzení vede k takzvané fragmentaci spánku. Ta následně způsobuje pocit ospalosti, zejména v ranních hodinách.
  • Noční močení. Časté návštěvy toalety během noci bývají způsobeny zvýšeným napětím svalů močového měchýře.
  • Syndrom neklidných nohou. Tento zdravotní problém se vyznačuje bolestmi, brněním a nepříjemnými pocity v dolních končetinách, které se zlepšují pohybem. Nutkání k pohybu se objevuje nejčastěji po ulehnutí do posteleve večerních hodinách .
  • Spánková apnoe. Syndrom spánkové apnoe je charakterizován dechovými pauzami, při kterých klesá množství kyslíku v krvi. Při přerušení dýchání dochází k probouzení, takže je spánek trvale přerušován. Z toho vyplývá nadměrná denní spavost a snížení duševního výkonu během dne.
  • Poškození nervového systému. LaRocca říká, že spánek je poměrně složitým a komplexním jevem, který může být narušen v důsledku samotného onemocnění. Poruchy spánku tak mohou vznikat i jako přímý projev poškození nervového systému.

Aby byl spánek osvěžující 

Nicholas LaRocca doporučuje, aby se nemocní o svých problémech poradili s lékařem. Kromě toho je však důležité dodržovat určitá režimová opatření, která pomohou navrátit odpočinku jeho kvalitu.

  • V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu.
  • Postel užívejte pouze ke spánku anebo sexu. Odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte.
  • Večer vynechte těžká jídla a nepijte alkohol. LaRocca vysvětluje, že alkohol sice zpočátku způsobuje ospalost, ta se však později vytrácí, a tak se zhoršuje kvalita spánkového cyklu.
  • LaRocca dále doporučuje uléhat i vstávat každý den přibližně ve stejnou dobu.
  • Kvalitu nočního spánku také narušuje dlouhá siesta během odpoledne. Pokud se cítíte ve dne unavení, lehněte si na tak dlouhou dobu, abyste si odpočinuli, ale zároveň jste v noci neměli problém s usínáním.

(holi)

Zdroj:
1. http://www.everydayhealth.com/multiple-sclerosis/getting-a-good-nights-sleep-when-you-have-ms.aspx

CO-CZ-0204