#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Poruchy zraku u eresky: na multifokální brýle nespoléhejte

Novinky

Poruchy zraku u eresky: na multifokální brýle nespoléhejte

Poruchy zraku u eresky: na multifokální brýle nespoléhejte

Jak zlepšit vidění při poškození zraku? Možností je stále víc. Jsou ale oblíbené multifokální brýle vhodné i pro lidi, kterým se zrak zhoršil kvůli roztroušené skleróze?

Poruchy zraku patří mezi první příznaky onemocnění roztroušenou sklerózou. Abychom si odpověděli na otázku, zda v tomto případě pomohou multifokální brýle, musíme si ujasnit dvě zásadní věci:

  1. Které poruchy zraku se vyskytují u roztroušené sklerózy.
  2. Které poruchy zraku řeší multifokální brýle.

Poruchy vidění nejsou u eresky trvalé 

Oční projevy roztroušené sklerózy jsou pestré. Zhoršení vidění je obvykle jen přechodné a po nasazení vhodné léčby ustoupí. Jedince s ereskou nejčastěji postihuje:

  • zánět očního nervu,
  • dvojité vidění (diplopie),
  • nekontrolované oční pohyby (nystagmus).

Zánět očního nervu je z těchto poruch nejčastější. Zpravidla zasáhne jen jedno oko. Projevuje se náhlým zhoršením zraku. Člověk může začít vidět rozmazaně, přestat rozlišovat barvy nebo ho zánět dočasně připraví o zrak úplně. Zánět dobře reaguje na léčbu kortikoidy, konkrétně přípravkem metylprednison.

Při nystagmu dochází k trhavým pohybům očních bulbů do stran nebo shora dolů. Vidění narušují až závažnější formy, při kterých jsou pohyby očí velmi rychlé. Korigovat tuto vadu brýlemi není možné. Těkání očí vymizí až při celkové léčbě roztroušené sklerózy.

Dvojité vidění je stav způsobený nekoordinovanou činností svalů, které zajišťují pohyby očí. V některých případech lékaři zvolí krátkodobou léčbu kortikosteroidy. Zaslepení jednoho oka rovněž může přechodně pomoci. Potíže většinou odezní samovolně, takže speciální čočky se předepisují jen výjimečně.

Co (ne)umí multifokální brýle

Multifokální brýle vám dovolí vidět na všechny vzdálenosti bez nutnosti střídat brýle na dálku a na blízko. Použití multifokálních brýlí zajistí lepší vidění při:

  1. refrakterních poruchách, které zahrnují krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus,
  2. presbyopii, tedy zhoršení schopnosti zaostřit na krátké vzdálenosti (tyto obtíže většinou nastupují kolem 40. roku života).

Co z toho všeho plyne? Poruchy zraku při roztroušené skleróze vznikají úplně jinak než refrakterní vady nebo presyopie. Mají odlišné příčiny a také se jinak projevují. Ke korekci poruch zraku u eresky se proto multifokální brýle nehodí.

(svat)

Zdroje: 

www.allaboutvision.com/contacts/bifocals.htm

www.nationalmssociety.org/Symptoms-Diagnosis/MS-Symptoms/Vision-Problems