Přichází menopauza? Průběh roztroušené sklerózy se může měnit
V souvislosti s klimakteriem, lidově označovaným jako přechod, se v ženském těle odehrává řada hormonálních a jimi podmíněných tělesných i psychických změn. Měnit se může také intenzita obtíží, které se pojí s roztroušenou sklerózou. Jak hormony chorobu ovlivňují?
„Ereska“ jako indikátor hormonálních změn
Odborníci potvrzují, že roztroušená skleróza citlivě reaguje i na nepatrné změny v hladinách pohlavních hormonů. Její projevy se proto často mění nejen v období těhotenství a přechodu, ale také během menstruačního cyklu, kdy ke zhoršení příznaků dochází obvykle v době před menstruací.
Únava, úzkost, návaly
Některé obtíže, které roztroušenou sklerózu dlouhodobě provázejí, mohou být v přechodu ještě zvýrazněny.
- Chronická únava. S roztroušenou sklerózou se často pojí chronická únava. Její intenzita může během klimakteria významně narůstat, a únava se tak stává jen těžko zvladatelnou.
- Psychické potíže. Například úzkost či poruchy spánku, které trápí některé nemocné, rovněž nabývají vlivem hormonálních změn na síle.
- Návaly horka. Obávané návaly horka mohou u žen trpících roztroušenou sklerózou vyvolat i přechodné zhoršení příznaků onemocnění. Podobně neblahý vliv může mít pobyt na slunci nebo v sauně.
- Nárůst váhy. V přechodu nezřídka dochází k vzestupu tělesné hmotnosti. To může nepříznivě ovlivnit mobilitu nemocných.
Náhradní hormony
Jednou z možností, jak udržet hormony v normálu a vyhnout se tak nepříjemným obtížím, které se pojí s jejich výkyvy, je hormonální substituční terapie. Dodávání umělých hormonů místo chybějících vlastních není zapovězeno ani ženám s roztroušenou sklerózou. Podle odborníků může mít na průběh onemocnění dokonce příznivý vliv. Zbytečně se proto netrapte a zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás tento typ léčby vhodný.
(veri)