Problém, o kterém se stále nemluví: inkontinence stolice
Inkontinence stolice je velmi nepříjemnou obtíží. Může postihnout kohokoli, nejen osoby s roztroušenou sklerózou či jinak nemocné. Abychom se s ní dovedli vypořádat, je třeba o ní vědět co nejvíce.
Inkontinence stolice je porucha schopnosti udržet stolici v konečníku do doby, kdy bude moci být střevo vyprázdněno. Může mít různou závažnost – od sotva patrného špinění až po naprosto nezvladatelný únik velkého množství stolice. V běžné populaci se tato obtíž vyskytuje u 5–8 % osob nad 50 let a počet případů stoupá s věkem.
Roli hraje i čas
U osob s roztroušenou sklerózou je možnost nástupu inkontinence stolice značná. Postihuje zhruba 15–20 % nemocných. Příčinou je porucha citlivosti a ovládání svalstva řitních svěračů. Ty u zdravého člověka drží obsah konečníku na místě. I celkový stav dotyčného ale hraje roli. U některých pacientů s ereskou je porucha těchto funkcí jen mírná, ale vše se zhoršuje kvůli snížené mobilitě. Nemají většinou dost času, aby se bez nehody dostali na WC. Výsledek je pak vlastně stejný jako u poruch těžších.
Co může stav zlepšit
Důležité je zahuštění obsahu střev. Tekutá stolice snáze uniká a pro svěrače je obtížnější ji udržet i v plném zdraví. Pokud má stolice správnou konzistenci, plní se konečník pomaleji. Nedochází k tak snadnému úniku a díky větší stimulaci nervů vyprazdňování lépe funguje. Dalším přístupem v léčbě inkontinence stolice je plánované vyprazdňování. Používají se pomůcky, jako jsou glycerinové čípky nebo mikroklyzmata. Několik hodin po vyprázdnění bývá pacient zcela bez obtíží. Ke zlepšení funkce svěračů přispívají i různé rehabilitační metody. V tomto bodě se neobejdete bez odborníka, ale rehabilitační péče je u nás dobře dostupná a u takovýchto diagnóz hrazená pojišťovnou.
Nezapomínejte na jídlo!
Je třeba myslet i na to, že stolice je taková, jaká je naše strava. Jistě není vhodné držet nějaké radikální diety nebo drasticky měnit životní styl. Tělu v první řadě prospěje vyvážená pestrá strava s dostatkem vlákniny.
(pez)
Zdroj: http://www.ms.pitt.edu