Domů / Novinky / Proleženiny jsou při eresce reálným rizikem. Naučte se jim předcházet

Novinky

Proleženiny jsou při eresce reálným rizikem. Naučte se jim předcházet

Proleženiny jsou při eresce reálným rizikem. Naučte se jim předcházet

Omezení pohybu při upoutání na lůžko nebo vozík znamená pro lidi s roztroušenou sklerózou ohrožení vznikem proleženin – dekubitů. Proleženiny hrozí i jedincům, kteří se sice mohou pohybovat, ale jsou málo aktivní nebo kvůli snížené citlivosti plně nevnímají bolest ze vznikající rány.

Proleženiny jsou rány, které vznikají při déletrvajícím tlaku těla na podložku. Mohou se rozvinout při ležení na lůžku i při sezení na židli nebo invalidním vozíku. Hlavní příčinou je tlak, který zabraňuje správnému prokrvení kůže a tkání. Na rizikových místech, tedy na patách, loktech, v oblasti kostrče nebo na bocích, se mohou už během několika hodin začít tvořit velmi nepříjemné rány.

Jak poznat proleženinu?

Dekubity začínají nenápadně – zpočátku vypadají jako malé, mírně začervenalé otlaky. Kůže se však v místě tlaku může rychle porušit, až vznikne otevřená rána, do které se snadno dostane infekce. V nejhorším stadiu se jedná o hluboké, bolestivé rány zasahující hluboko do podkoží.

Tři pilíře prevence

  1. Polohování. Časté změny polohy u nepohyblivých jedinců jsou nezbytné – ideální je změnit polohu každé dvě hodiny. Pokud je člověk soběstačný, měl by být co nejaktivnější a nikdy nezůstávat příliš dlouho sedět nebo ležet ve stejné pozici.
  2. Kontrola pokožky. Pravidelná a pečlivá kontrola kůže pomůže odhalit proleženinu hned v počátku. Zabránit dalšímu rozvoji je pak snazší. Pokud eresku provází snížená citlivost, dotyčný nemusí vznikající proleženinu cítit. Kontrola rizikových míst proto představuje jediný způsob, jak problém odhalit včas.
  3. Vhodné pomůcky. Matrace, podsedáky, polštářky a další pomůcky, které pomáhají správně rozložit váhu těla, jsou v předcházení dekubitům velkými pomocníky. Správně zvolený materiál i povrchová úprava pomůcky zajistí potřebné pohodlí.

Komu hrozí nejvíc

Riziko vzniku proleženin se zvyšuje, když má jedinec s ereskou problémy udržet moč. Vlhké prostředí nahrává poškození pokožky. Přidá-li se působení tlaku, je rozvoj proleženiny téměř jistý. Vzniku dekubitů nahrávají i vyšší věk, obezita nebo naopak podváha.

  • Proleženiny vyžadují pozornou péči – při prvních náznacích problému stačí změnit polohu a zbavit se nevhodného tlaku.
  • V dalších stadiích je nutná péče o ránu, používání správných krycích materiálů, převazy, popřípadě užívání léků na bolest a antibiotik.
  • Ošetřování vážnějších proleženin se neobejde bez pomoci lékaře nebo sestry. Proto je mnohem lepší dekubitům předcházet.

(pak)

Zdroj: https://www.nationalmssociety.org/Resources-Support/Living-with-Advanced-MS/Pressure-Sores