Domů / Novinky / Roztroušená skleróza a myastenia gravis. V čem se liší?

Novinky

Roztroušená skleróza a myastenia gravis. V čem se liší?

Roztroušená skleróza a myastenia gravis. V čem se liší?

Roztroušená skleróza (RS) i myastenia gravis (MG) jsou neurologická onemocnění, která často dokážou obrátit pacientovi život naruby. I přes svou určitou podobnost se ale v mnohém liší. Co mají tato dvě autoimunitní onemocnění společného a v čem se odlišují?

V čem si jsou nemoci podobné?

Jak roztroušená skleróza, tak i myastenia gravis postihují centrální nervový systém a nervosvalová spojení. V obou případech dochází v těle nemocného k zánětu, poruchám imunitního systému a k přecitlivělosti na vnější podněty, které bývají způsobené nadměrnou imunitní reakcí.

Odlišnost č. 1 – příčina

Myastenia gravis postihuje kosterní svalstvo narušením komunikace mezi nervy a svalovými vlákny. Porucha se u této nemoci většinou projevuje v místech, kde dochází k přenosu vzruchu mezi nervem a svalem. Sval se obvykle stáhne, až když nerv uvolní přenašeč vzruchu zvaný acetylcholin, který se naváže na receptory na povrchu svalových buněk. U MG vytváří imunitní systém v těle protilátky proti acetylcholinovým receptorům – čímž je blokuje, nebo dokonce ničí.

A právě v tom je první rozdíl mezi MG a RS. U roztroušené sklerózy totiž imunitní systém postupně ničí látku zvanou myelin, která tvoří obaly nervových vláken. Nervová vlákna následně přestávají plnit svou hlavní funkci – rozvádění vzruchů po těle, což nemocnému způsobuje řadu zdravotních komplikací.

Odlišnost č. 2 – příznaky

Při myastenii gravis se nejčastěji objevují potíže s polykáním, poruchy řeči, rozmazané nebo dvojité vidění. Dochází také k poklesu očních víček, či dokonce ke změně vzhledu tváře nemocného. U některých pacientů se může vyskytovat pocit slabosti v končetinách, který způsobuje nestabilní chůzi.

U roztroušené sklerózy se stejně jako u myastenie gravis také objevují příznaky jako dvojité vidění nebo slabost paží a nohou. Dále se u ní mohou vyskytovat problémy s citlivostí kůže – buď se objevuje necitlivost pokožky, nebo naopak pocity píchání, mravenčení, brnění nebo pálení. Lidé trpící roztroušenou sklerózou většinou pociťují bolest ve svalech a někteří pacienti si stěžují i na třes různých částí těla či závratě. Přestože se příznaky RS a MG v něčem překrývají, lékaři je dokážou pomocí diagnostických testů od sebe spolehlivě odlišit.

Odlišnost č. 3 – stanovení diagnózy

U myastenie gravis i roztroušené sklerózy se příznaky často objevují postupně v průběhu několika měsíců, někdy dokonce až v průběhu jednoho nebo dvou let. Stanovit diagnózu u MG pomáhají krevní testy, které zjišťují přítomnost protilátek proti acetylcholinovým receptorům, a také metoda zvaná elektromyografie – jedná se o vyšetření sledující elektrickou aktivitu svalů.

V případě RS používá většinou lékař k diagnostice řadu vyšetřovacích metod. Odborník musí u pacienta provést důkladnou anamnézu, podrobné neurologické vyšetření a rozbor mozkomíšního moku. Každý pacient musí navíc podstoupit také magnetickou rezonanci mozku a míchy.

(hah)

Zdroje:

https://livehealthy.chron.com/difference-between-multiple-sclerosis-myasthenia-gravis-1324.html

https://jneuroinflammation.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/s12974-017-0892-8