#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Roztroušená skleróza – jedna nemoc, mnoho podob

Novinky

Roztroušená skleróza – jedna nemoc, mnoho podob

Roztroušená skleróza – jedna nemoc, mnoho podob

Víte, co je to roztroušená skleróza? Jaké jsou její projevy a co dělat při podezření na toto onemocnění?

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (RS) je chronické autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému (CNS). Vlastní imunitní systém při něm napadá mozek a míchu a vznikají ložiska zánětu. Ta jsou rozeseta (roztroušena) v různých místech CNS – odtud název nemoci. Některá místa jsou přitom postižena častěji než jiná. Jedná se hlavně o:

  • oční nerv,
  • mozkový kmen (část mozku navazující na míchu),
  • oblasti kolem mozkových komor,
  • míchu.

Místo postižení přitom rozhoduje o projevech tohoto onemocnění. Proto je roztroušená skleróza tolik různorodá a vlastně u každého jiná. Některé příznaky jsou však pro RS typické a objevují se u velké části lidí.

1. Zánět očního nervu

Zánět očního nervu (neboli optická neuritida) je velmi často prvním projevem roztroušené sklerózy. Objevuje se mlhavé vidění, výpadek zorného pole, změna barevného vidění (barvy jakoby zešednou). Rozvoj obtíží většinou trvá hodiny až dny a typicky je postižené jen jedno oko. Obtíže mohou zejména v počátcích nemoci vymizet i samy, bez léčby.

2. Poruchy citlivosti

Mezi projevy roztroušené sklerózy patří i poruchy citlivosti. Může se jednat o:

  • sníženou citlivost na dotek,
  • poruchu vnímání tepla a chladu,
  • zvýšenou citlivost,
  • pocit brnění, mravenčení, pálení, bodání.

Poruchy citlivosti se přitom mohou objevit na různých částech těla. Tyto obtíže bývají bohužel často přehlíženy.

3. Poruchy hybnosti

K roztroušené skleróze bohužel často patří i poruchy hybnosti. Objevuje se slabost některých končetin, porucha chůze, neschopnost popoběhnout, poskočit na jedné noze nebo obou nohách. Prvními projevy může být také pouhá neobratnost ruky nebo zpomalení pohybu.

4. Problémy s rovnováhou, třesem a zacílením pohybu

Při postižení tzv. mozečku (část mozku) může dojít k poruše koordinace pohybů a zhoršení schopnosti trefit cíl (například strefit se prstem na nos). Někdy se objevuje třes, který není přítomen v klidu, ale zvyšuje se při pohybu. Znesnadňuje oblékání, pití, čištění zubů apod. Dalším projevem souvisejícím s poškozením mozečku je pocit nejistoty v prostoru a porucha rovnováhy, která vede k častým pádům.

5. Choulostivé problémy

Dráhy ovládající močení, svěrače a sexuální funkce jsou velmi dlouhé a šance, že v jejich průběhu dojde k poškození, je tedy relativně velká. Obtíže většinou začínají jako tzv. urgence – pocit, že se musíte okamžitě vymočit, nebo dojde k pomočení. Tento pocit je však nezávislý na náplni močového měchýře. Někdy se objevuje tzv. retence – neúplné vymočení. Kvůli snížení citlivosti sliznice močových cest si také lidé s RS často nevšimnou močové infekce, která při neúplném vyprázdnění vzniká snadněji. Snadněji pak dojde k rozvoji chronického zánětu. Situaci ještě zhorší, pokud se tyto obtíže snažíte zmírnit omezením příjmu tekutin. „Proplachování“ močových cest při dostatečném příjmu tekutin totiž s sebou strhne i nežádoucí bakterie. V pozdějších stadiích onemocnění se může objevit i samovolný únik moči. S roztroušenou sklerózou se bohužel často pojí i erektilní dysfunkce. Poruchy sexuálních funkcí se objevují i u žen.

6. Dvojité vidění a poruchy pohybu očí

Problémy se zrakem nemusí souviset jen s onemocněním oka. Při postižení části mozku navazující na míchu (mozkového kmene) se může objevit dvojité vidění a mimovolní oční pohyby.

7. Obrna lícního nervu

Poškození mozkového kmene někdy vyústí i v obrnu lícního nervu, který inervuje mimické svaly. Padání ústního koutku ovlivňuje příjem potravy i mluvu. Pro povolení spodního očního víčka se objevuje pálení a slzení oka.

8. Bolest trojklanného nervu

Šlehavá záchvatovitá bolest v obličeji – v oblasti inervované trojklanným nervem (tzv. neuralgie trigeminu) – se u lidí s RS objevuje přibližně 300× častěji než u ostatních.

9. Únava, deprese a poruchy myšlení

Na únavu si stěžuje až 85 % lidí s RS. Stejně tak je u RS častá i deprese a úzkost. Souvisí nejen se složitou životní situací, ale i se samotným onemocněním. Poruchy myšlení se objevují v pozorovatelné míře většinou až v pozdějších fázích nemoci.

10. Epilepsie a poruchy řeči

Mezi již vzácnější projevy roztroušené sklerózy patří poruchy řeči a poruchy porozumění. Stejně tak se mohou vzácně vyskytnout i epileptické záchvaty.

Kombinace různých příznaků činí z roztroušené sklerózy vždy unikátní onemocnění. Pokud máte podezření, že byste mohli touto chorobou trpět, nebo se u vás objevují některé ze zmíněných příznaků, měli byste vyhledat neurologické vyšetření. Neurolog vás případně pošle na magnetickou rezonanci, event. vyšetření mozkomíšního moku. Příznaky je třeba brát vážně a adekvátně je léčit. Čím dříve je léčba zahájena, tím lepších lze dosáhnout výsledků.

(dos)

Zdroje:

https://www.nfimpuls.cz/

KUBALA HAVRDOVÁ, Eva. Roztroušená skleróza v praxi. Praha: Galén [2015]. ISBN 978-80-7492-189-6.