Roztroušená skleróza může za poruchy rovnováhy. Balanc pomáhají udržovat psi!
Balanční psi jsou cvičení k tomu, aby pomáhali lidem, kteří cítí nejistotu v prostoru nebo trpí poruchou rovnováhy. Máte-li podobné potíže, možná by vám tato poněkud specifická „kompenzační pomůcka“ mohla být ku prospěchu. Podmínkou je ovšem láska a možnost kvalitní péče o němou tvář.
Asistence, kterou balanční pes svému pánovi každodenně poskytuje, je neuvěřitelně cenná. Stejnou a možná i větší pomocí je však pro pacienty s roztroušenou sklerózou stálá přítomnost živé bytosti. Ta je navíc vždy ochotná naslouchat aktuálním potřebám nemocného, a především je pojí vzájemná láska a přátelství.
Co umí balanční pes
Aby mohlo zvíře plnit své úkoly co nejsnáze, nosí speciálně vyvinutý postroj a někdy i batoh s potřebnými drobnostmi. Je vychováván tak, aby se choval diskrétně. Například v restauraci se posadí pod stůl a tiše čeká. A co vše tento pomocník mimo jiné dokáže?
- Vycítit, kdy je jeho pán unaven, a naznačit mu, že si má odpočinout.
- Poskytnout oporu při usedání nebo vstávání ze židle či postele.
- Pomoci svému majiteli přecházet z místnosti do místnosti v domě (brání úrazu o rám dveří apod.).
- Podávat věci spadlé na podlahu.
- Zmáčknout tlačítko u výtahu.
- Otevřít dveře.
- Rozsvítit a zhasnout světlo.
Vhodní adepti
Ne všechny rasy se pro balanční asistenci dobře hodí. Pes musí být dostatečně veliký a hmotný, aby mohl poskytovat oporu, aniž by sám měl zdravotní problémy. Také musí být trénovatelný a schopný soustředit se na úkoly, které je třeba plnit. Z vhodných druhů lze jmenovat například dogu či zlatého nebo labradorského retrívra.
Zkouška „správného pána“
Balanční pes je služební pes, ne domácí mazlíček. Přesto ale vyžaduje spoustu péče a pozornosti. Než začnete uvažovat o jeho pořízení, měli byste se zamyslet nad následujícími aspekty.
- Máte vůbec rádi psy?
- Je balanční pes vhodný pro vaši nemoc a stupeň pohybového omezení?
- Zvládnete se o zvíře vzhledem ke své nemoci starat?
- Chcete se čtyřnohým asistentem pracovat?
Pokud jste na otázky odpověděli kladně, je na čase vyžádat si detailní informace. Obraťte se na některou společnost, která se tréninku asistenčních psů věnuje. Pokud zvíře opravdu potřebujete z důvodu zdravotního stavu, bude jeho pořízení jako každá jiná kompenzační pomůcka hrazeno z veřejných prostředků. Jinak vám může s financováním pomoci nezisková organizace.
(pez)
Zdroje:
www.verywell.com
www.helppes.cz