Domů / Novinky / S léčbou atak roztroušené sklerózy neotálejte! Čím dřív začnete, tím lépe

Novinky

S léčbou atak roztroušené sklerózy neotálejte! Čím dřív začnete, tím lépe

S léčbou atak roztroušené sklerózy neotálejte! Čím dřív začnete, tím lépe

Léčbu roztroušené sklerózy je možné rozdělit do dvou částí – léčba vzplanutí onemocnění (akutní léčba) a léčba dlouhodobá, která má za cíl výskytu dalších vzplanutí (atak) předcházet a průběh choroby zpomalit (1). Co je základem léčby ataky roztroušené sklerózy?

Jak se pozná ataka

Na vzplanutí onemocnění upozorní více než den trvající neurologické potíže, které:

  • vznikly nově,
  • nemocný v minulosti již měl/má a nyní dochází k jejich významnému opětovnému zhoršení,
  • nesouvisí s infekcí či přehřátím (1).

Léky tlumí imunitní systém

Vzniklé potíže je nutné zaléčit vždy, ať už jde o první příznaky roztroušené sklerózy, nebo se jedná o jedince, který onemocněním trpí léta a dlouhodobě užívá léky. Protože ataka upozorňuje na zánětlivou aktivitu onemocnění (1), je základním principem její léčby podávání léků, které působí protizánětlivě a imunosupresivně, to znamená, že potlačují pro organismus škodlivý účinek imunitního systému (2). Léky omezují schopnost imunitních buněk pronikat do ložiska zánětu a vytvářet látky, které zánět podporují (1).

S léčbou není vhodné otálet

Léčba vzplanutí roztroušené sklerózy by měla být zahájena co nejdříve. Důvodem je skutečnost, že přítomný zánět poškozuje nejen myelin (bílou hmotu, jež obaluje dlouhé výběžky nervových buněk a urychluje vedení nervového vzruchu), ale také samotný výběžek neuronu, takzvaný axon neboli nervové vlákno. Zatímco poškození myelinu je zodpovědné za přechodné příznaky ataky onemocnění, zničením axonu dochází k nevratné ztrátě funkce nervové buňky (1). U některých nemocných dochází k přetrhání axonů pozvolna, u jiných však může být poškozeno v jednom milimetru krychlovém až několik tisíc axonů najednou. Pokud dojde k významné ztrátě velkého počtu nervových vláken, nemocnému jedinci zůstanou po atace trvalé následky (3).

Ošetřující lékař by svému pacientovi měl vysvětlit vedle principu léčby ataky také možné vedlejší účinky, které léčbu nezřídka provázejí.

(veri)

Zdroj:

  1. http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/lecba-roztrousene-sklerozy-467514
  2. http://www.remedia.cz/Okruhy-temat/Farmakologie/Posttranskripcni-a-negenomove-ucinky-glukokortikoidu/8-10-Qo.magarticle.aspx
  3. http://www.roska.eu/o-nemoci/rozbor-roztrousene-sklerozy.html

CO-CZ-0305 November 2015