#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Sci-fi se stává realitou. Robotické chodítko možná zvedne z vozíku i vás

Novinky

Sci-fi se stává realitou. Robotické chodítko možná zvedne z vozíku i vás

Sci-fi se stává realitou. Robotické chodítko možná zvedne z vozíku i vás

Chůze je pro někoho radost, pro jiného trest, ale pro řadu dalších jen nereálný sen. Sníte o ní i vy? Chtěli byste se zase jednou projít na vlastních nohách? Máme pro vás dobrou zprávu: vědci na vás myslí.

Když se řekne robotický exoskelet, zní to až moc složitě. Tak si tedy řekněme, že to je speciální chodítko, které se navléká na tělo, podpírá končetiny a umožňuje chůzi osobám, které jí samy nejsou schopny. Správně orientovanou oporou snižuje svalovou sílu nutnou k chůzi a usnadňuje prováděné pohyby.

Že to zní nereálně? Není to rekvizita z filmu. Jedná se o pomůcku vyvinutou pro lidi s roztroušenou sklerózou a dalšími nervosvalovými nemocemi, například po úrazu páteře nebo mozkové mrtvici.

Ostře sledovaný pohyb

Jak takové robotické chodítko vypadá? To záleží na konkrétním provedení, ale většinou jsou to vyztužené textilní nebo plastové dlahy pospojované klouby. K tomu má „chodec“ na zádech jakýsi batůžek, který poskytuje oporu zádům a udílí pohyby dolním končetinám.

Technici při vývoji chodítka spolupracují s lékaři a sledují nejen schopnost uživatelů chodit, ale i vliv na stav jejich pohybového aparátu a celkové zdraví. Jinak by se mohlo stát, že by sice lidé měli radost z pohybu, ale nesprávně prováděný pohyb by je ve skutečnosti ničil. Toho se tedy bát nemusíte.

Pro radost i užitek

Je dost pravděpodobné, že u zrodu myšlenky na robotické chodítko stálo přání nabídnout nepohyblivým lidem trochu radosti z chůze. Chodítko se však nemá stát jen kuriozitou, která postrádá praktické využití. Jeho autoři si kladou za cíl, aby se pomůcka stala běžnou součástí rehabilitační péče a vracela imobilní jedince do života.

Bude skutečně pomáhat? Zdá se, že ano, ale aby novinka mohla vejít do širší praxe, je nutné uspořádat velký klinický výzkum, který to jednoznačně prokáže. Náklady na vývoj a výrobu takového zařízení jsou celkem vysoké a je potřeba mít přesné údaje o tom, zda jejich vynaložení má smysl. Stejně tak je nutné vybrat diagnózy, u kterých je tato rehabilitace vhodná a naopak nevhodná.

A co vy? Žijete v naději na lepší budoucnost? Možná čeká i na vás, třeba si už za pár let budete moci s robotickým chodítkem také vyjít na procházku.

(pez)

Zdroj: multiplesclerosisnewstoday.com