#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Šest tipů pro boj s únavou nejen při roztroušené skleróze

Novinky

Šest tipů pro boj s únavou nejen při roztroušené skleróze

Šest tipů pro boj s únavou nejen při roztroušené skleróze

Únava je jedinci, kteří trpí roztroušenou sklerózou, pociťována velmi často. Ztěžuje běžné každodenní aktivity i pracovní povinnosti a narušuje společenský život. Přinášíme proto několik tipů, jak proti pocitu nedostatku energie a vyčerpání bojovat.

  1. Vsaďte na odpočinek. – Protože je možných příčin vzniku únavy při roztroušené skleróze celá řada, nabízí se také více způsobů, jak únavu minimalizovat. Asi nejméně překvapivý je odpočinek. Důležité je, abyste si chvíle naprosté relaxace, ať už s pomocí zklidňující hudby, meditace, či spánku, dopřávali pravidelně. Někomu bude více vyhovovat několik kratších přestávek během dne, jinému jedna delší pauza.

  2. Nepřetěžujte se. – Buďte vždy realističtí v tom, kolik povinností na sebe nakládáte a kolik aktivit ve skutečnosti dokážete stihnout, tak aby vám zbyl čas na odpočinek.

  3. Přizpůsobte si prostředí. – Uspořádání vybavení místnosti, ale také teplota a osvětlení mohou mít nemalý vliv na intenzitu únavy. Přizpůsobte proto své prostředí svým individuálním potřebám.

  4. Jezte zdravě. – Příliš nízká váha, ale také nadbytečná kila mohou ztížit boj s únavou. Pro naplánování vhodných dietních opatření, která vám pomohou udržet ideální váhu, neváhejte oslovit odborníka.

  5. Cvičte s rozvahou. – Přestože by se mohlo zdát, že cvičení únavu spíše prohloubí, nemusí tomu tak být. Podle zkušeností má tělesná aktivita pozitivní vliv na náladu a redukuje pocity únavy. Cvičení osob s roztroušenou sklerózou by však mělo být uvážené, především je třeba zabránit přehřátí organismu. S návrhem vhodných cviků vám pomůže zkušený fyzioterapeut.

  6. Posilte duši. – Únava může doprovázet řadu duševních poruch, které nejsou u chronických onemocnění žádnou výjimkou. Vedle deprese se nemocný s roztroušenou sklerózou může potýkat také s úzkostmi a poruchami spánku. S podobnými potížemi neváhejte navštívit odborníka – psychologa či psychiatra.

(veri)

Zdroje:
http://www.mssociety.org.uk
www.solen.sk

CO-CZ-0170