Signály vzplanutí roztroušené sklerózy jsou různorodé
Vzplanutí roztroušené sklerózy je dáno nově vzniklým poškozením mozku nebo míchy, které přerušuje nervová spojení. Právě to je důvod, proč v době ataky nemocní pociťují kromě svých starých a známých i nové příznaky.
Projevy ataky roztroušené sklerózy mohou být opravdu velmi různé.
- Svalová slabost. Poškození obalů nervových vláken narušuje normální přenos nervových signálů z mozku do těla. Proto jsou věci, které jste dříve dělali snadno, najednou těžké – například otevření lahve nebo stisknutí kliky. Náhlá nebo zhoršující se slabost ale ještě nemusí znamenat, že máte ataku roztroušené sklerózy.
- Problémy se zrakem. Pokud vidíte rozmazaně nebo dvojitě, může to znamenat začátek vzplanutí. Někteří lidé také ztrácejí schopnost vnímat barvy kvůli zánětu zrakového nervu. Tyto problémy ale může u osob s roztroušenou sklerózou nastartovat i horká sprcha nebo koupel, případně virová infekce. Pokud příznaky během jednoho dne zmizí, není se čeho bát.
- Necitlivost nebo mravenčení. Necitlivost některých oblastí těla je jedním z nejběžnějších příznaků ataky roztroušené sklerózy. Ztráta citlivosti může být taková, že postižená osoba stěží může používat své ruce, třeba psát nebo udržet hrnek. Když se necitlivost zhoršuje, je namístě zavolat lékaře.
- Poruchy soustředění, paměti a řeči. Roztroušená skleróza ovlivňuje různé mozkové funkce. Jednou z nich je i myšlení – tedy paměť, soustředění, řeč a zpracovávání informací. Pokud náhle zaznamenáte zhoršení paměti nebo jiných kognitivních funkcí, může to být signál vzplanutí. Tyto příznaky bývají obzvláště patrné v pozdějších stadiích nemoci.
- Závratě. Pocit nejistoty v prostoru je nepříjemný, ale v období atak roztroušené sklerózy běžný. Důvodem vzniku těchto obtíží je poškození částí mozku, které zpracovávají informaci o poloze těla. Stane-li se, že se vám bude opravdu nepříjemně točit hlava, navštivte lékaře a nechte si předepsat léky.
- Poruchy rovnováhy a koordinace pohybů. U některých osob se tyto příznaky projevují jako pocit opilosti při chůzi, někdo má spíš problémy s koordinací rukou. Může za to obvykle svalová slabost, necitlivost některých částí těla nebo poškození oblastí mozku, které mají na starosti rovnováhu.
Obrana tkví v zodpovědnosti
Nejlepší prevencí proti atakám je dodržování předepsané léčby. Účinek léků je zaměřen především na prevenci. Také je důležité pořádně spát, kvalitně jíst a nestresovat se. Kdykoli zaznamenáte nové příznaky, které se během krátkého času zhoršují, je vhodné navštívit lékaře. Každé vzplanutí by mělo být pod odborným dohledem, i když léčba někdy není nutná.
(pez)
Zdroj:
www.webmd.com