Domů / Novinky / Spasticita je jeden z nejtvrdších oříšků

Novinky

Spasticita je jeden z nejtvrdších oříšků

Spasticita je jeden z nejtvrdších oříšků

Ztrácet vládu nad svaly nemusí znamenat marnou snahu vrátit sílu ochablým končetinám. Může nastat problém zvaný spasticita. Nadměrné svalové napětí brání v pohybu a jeho léčba není snadná ani krátkodobá záležitost.

Z palety příznaků roztroušené sklerózy patří spasticita k těm nejvíce problematickým. Jak a proč vzniká?

Každý sval je řízen na dvou úrovních: mozkem a míchou. Jejich signály mají ve svalech různý význam, proto i jejich výpadky mívají odlišné projevy. Pokud vypadne signál z míchy, končetina je chabá a bezvládná. Když vypadne signál z mozku, končetina je napjatá, svaly jsou zaťaté a znemožňují i pasivní pohyb. Tomu se říká spasticita.

Spasticita se v mírnějších formách projevuje jako svalové napětí, které neustává, nebo jako mimovolní pohyby končetin, které se mohou objevovat i v noci. Může být i bolestivá.

Její intenzita není vždy stejná. Mění se podle aktuální kondice, únavy, zhoršit ji může velké horko nebo naopak zima, infekční nemoc nebo těsné oblečení.

Léčba na míru

Léčebných přístupů je mnoho a jejich volba je vždy složitou otázkou. Často se využívají i kombinované postupy. Základními možnostmi jsou:

  1. Rehabilitace
  • Hlavní metodou rehabilitační léčby je protahování svalů, které má zmírnit napětí a z něj vyplývající bolest. Pomáhá také zachovat hybnost kloubů.
  • Ergoterapie
    • Ergoterapeut pomáhá správně polohovat končetiny k zachování jejich funkce a učí pacienta používat vhodné kompenzační pomůcky.
  • Léky
    • K podávání léků se obvykle přistupuje ve chvíli, kdy rehabilitace a ergoterapie nemají dostatečný účinek. Účinná jsou myorelaxancia (látky, které uvolňují svaly) a také hypnotika (léky podporující spánek). V některých případech je vhodná aplikace botulotoxinu (lidově botoxu).
  • Operace
    • Operace je poslední možností, která se volí po selhání všech předchozích postupů. Existují dvě varianty:
      • Přetnutím nervového kořene, který vychází z míchy, se přeruší vstup nervových impulzů, které svalu velí, aby se stáhl. Cílem je snížit napětí a zmírnit bolest.
      • U nejhůře postižených svalů je možné přerušit šlachu, kterou se sval napojuje na kost. Tato metoda je účinná, ale někdy se musí opakovat.
    • Chirurgické metody jsou vyhrazeny pro ty nejtěžší případy spasticity a u jedinců s roztroušenou sklerózou se obvykle nestávají součástí léčby.

    Pokud i vás trápí svalové napětí, neváhejte se svěřit lékaři. Všechny problémy se dají řešit snáz, když jsou podchyceny včas.

    (pez)

    Zdroj: www.webmd.com