Domů / Novinky / Sportující vozíčkáři: Kde pořídit speciální pomůcky?

Novinky

Sportující vozíčkáři: Kde pořídit speciální pomůcky?

Sportující vozíčkáři: Kde pořídit speciální pomůcky?

Ani nemoc, která člověka upoutá na vozík, vás nemusí vyřadit z plnohodnotného života, jehož součástí je i sportovní vyžití. Sportovní aktivity můžete pěstovat i nadále díky speciálním pomůckám. Jak je možné je získat?

Počátky sportu osob na vozíku se datují do roku 1948, kdy se ve Velké Británii uskutečnily první stoke-mandevillské hry. Jejich zakladatelem byl neurolog Sir Ludwig Guttmann. V roce 1960 se konala první paralympiáda, tedy olympiáda zdravotně postižených sportovců. V lednu 1994 byl jako paralelní organizace k Českému olympijskému výboru založen Český paralympijský výbor. Nemusíte ale lámat olympijské výkony, abyste si dokázali užít radost ze sportu.

Sportovně-kompenzační pomůcky

Vozíčkářům je určena celá řada tzv. kompenzačních pomůcek, které mírní jejich zdravotní hendikep a umožňují co nejvyšší míru jejich soběstačnosti a zapojení do běžného života. Jedná se například o invalidní vozíky, chodítka, toaletní křesla, polohovací lůžka a podobně. Na sport je určen speciální typ sportovně-kompenzačních pomůcek. Mezi asi nejznámější tyto pomůcky patří například handbike, který slouží jako alternativa pro hendikepované cyklisty, nebo monoski či biski, určené pro lyžaře, na výběr je jich ale celá dlouhá řada. Proto pokud jste se před rozvojem svého postižení věnovali nějakému sportu, možná vám právě podobná pomůcka pomůže se mu aktivitě věnovat i nadále.

Jak „pomocníka” získat?

Vzhledem ke specifičnosti těchto pomůcek bývá jejich cena největší překážkou oživení sportovního života vozíčkářů. Nevěste ale předčasně hlavu, že nemáte k dispozici statisíce na pořízení vámi vytoužené pomůcky, existují i jiné možnosti, jak ji získat. 

  • Svaz tělesně postižených v České republice umožňuje půjčit si zvolenou pomůcku do doby, než revizní lékař schválí žádost nebo je třeba nefungující předmět vrácen z opravy. Kromě této půjčovny existuje celá řada dalších půjčoven, jen je třeba najít si ve svém okolí tu nejdostupnější.
  • Kompenzační pomůcky jsou předepisovány lékařem s úhradou od zdravotní pojišťovny pacienta nebo jsou hrazeny z příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky; pak se o příspěvek žádá na Úřadu práce.
  • Další možností je zakoupení vybraného předmětu od nadace či s přispěním sponzora, který si může hodnotu daru odečíst od základu daně z příjmů.
  • Zdravotní pomůcku lze pořídit také v bazaru kompenzačních pomůcek.

Ani člověk, který se vlivem nemoci dostane na vozík, nemusí rezignovat na sport. Je třeba jen, aby si uchoval chuť sportovat a našel vhodnou cestu, jak se ke své pomůcce dostat.

(imt)

 

Zdroje:

http://www.caths.cz/wordpress/caths/redakce-www-caths-cz/

http://svaztp.cz/info-pro-ozp/kompenzacni-pomucky/